Küçük Çaplı Katliam Araçları

Hepiniz az çok Amerika ve Kuzey Kore arasında yaşanan olaylardan haberdarsınızdır. Özellikle Kuzey Kore’nin en son test ettiği atom bombalarından birinin Amerika’daki her yeri vurabilecek gibi görünüyor olması çoğu kişinin bu olayı daha çok ciddiye almasını sağlamıştı. Bu iki ülke arasında nükleer savaş çıkma ihtimali bile oldukça korkutucu. Peki bu silahlar yerine daha dar alanlara etki eden, tehlikesi daha az olan silahlar kullanılsa ve bu silahların ana odağı savaş çıkarmak yerine düzeni ve barışı sağlamak için kullanılsa nasıl olurdu?

Eğer nükleer silahların verebildiği zarar hakkında bir fikir sahibi olmak isterseniz sadece 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan iki bombanın 200.000’den fazla insanın ölümüne sebep olduğunu belirteyim. Nükleer silahların zararı sadece bununla da bitmiyor, nükleer silahlar kullanıldığı bölgeye yıllarca etkisi sürebilen korkunç zararlar da verebiliyorlar. Bunlardan dolayı çıkabilecek bir nükleer savaşın insanlığın kendi sonunu getirmesi olacağını düşünenler bile var.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra bu silahlar savaş ortamında kullanılmasa da hala bazı ülkelerde bulunuyorlar ve bu da hala tehlikenin devam ettiği anlamına geliyor. Bundan dolayı ilk baktığımızda daha küçük çaplı nükleer silahlar mantıklı gelebilir. Sonuçta diğer atom bombaları kadar insan öldürme imkanları yok ve ülkeler bu silahları savunma ve düzeni sağlama için kullanabilir. Ama durum o kadar basit değil maalesef.

Nükleer silahların kullanıldığı bölgeye etkisi yıllarca devam edebilen zararlar verebildiğini belirtmiştim. Bu silahların etki alanının küçültmesi bunu değiştirmiyor. Daha küçük bir alanda aynı etki yine yaşanacaktır. Zaten bu silahların yanlış kişilerin eline geçebilmesi durumu hala geçerli ve istenirse büyük silahlar kadar etki sağlayabilir bu kişiler. Tarih boyunca her zaman zalim insanlar, idealleri ve istekleri üzerine her şeyi yapabilecek kişiler olmuştur ve şu anda da olduğu tartışılabilir. Eğer bu kişiler küçük çaplı da olsa bu derece güce sahip silahlar bulundurabilirlerse yapabilecekleri şeyler tahmin edebileceğimizden çok daha korkunç olabilir. Doğrusu zaten bu tarz kişiler daha güçlü ve yok edici silahlar üretmeye yeltenecekleri için böyle bir durum tamamen etkisiz de kalabilir.

Ama nükleer silahlar hakkında şu ana kadar bahsettiğim şeylerden çok daha korkunç bir durum var: Bu silahlar sıcak çatışma ortamında kullanılmadı. Aksine, şu ana kadar savaş ortamında kullanılmış 2 atom bombası da siviller üzerinde kullanıldı. Atom bombaları özünde katliam aracı olarak yapıldılar. Savunmasız yüz binlerce insanın korkunç bir şekilde öldürülmesini savunmanın hiçbir yolu yoktur ve böyle bir olayın günümüzde de hiçbir yeri yoktur. Nükleer silahların kullanılmasını haklı çıkarmak imkansızdır.

Bu tehlikelerin hepsinden kurtulmanın tek yolu direkt nükleer silahların var olmaması. Daha zayıf ve küçük çaplı silahlar verilen zararı yavaşlatabilir ancak kesin bir çözüm değildir. Zaten bu yöntemin kullanılmasının imkansız olduğunu açıkladım ama bu da bizi daha iyi bir sonuçla bırakmıyor. Bütün ülkelerin nükleer silahlarını bırakması zaten imkansız, biz de sadece bunların varlığının bir gün patlak vermemesi için umut edebiliyoruz.

(Visited 96 times, 1 visits today)