Küçük Yaş Büyük Yük

Ayodele 11 yaşında, Afrika’da Batak kabilesinde yaşıyor. Afrika’daki her çocuk gibi onunda ağır sorumlulukları var. Etrafındaki insanların çoğu her gün yoksulluk ve açlık sebebiyle ölüyor. Ayodele’nin geçirdiği günler yaşında göre ağır ve zor oluyor. Ayodele hem kendi karnını hemde ailesinin karnını doyurmak zorunda. Afrika’da çocuklar 2 yaşından sonra artık çocuk olmaktan çıkıyor ve çocuklara birçok vazife veriliyor. Her çocuk kendinden küçük kardeşini doyurmak zorunda. Ayodele sabah erken kalkmak zorunda çünkü sabah ailesine yemek getirmesi gerek. Aynı zamanda evinden çok uzakta olan su kaynağından su getirmek zorunda. Bu işleri yaparken etrafındaki vahşi hayvanlardan korunmalı. Ayodele görevlerini tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde eve gitmeli ve ailesini doyurmalı.

Artık ailede herkes yemeğini yedi ve şimdi işlerini yapmak zorundalar. Anneler evde çocuğuna bakarken Ayodele babası ile beraber hasatların yolunu tutmalıdır. Babasına yardım edip geçimlerini sağlamaldır. Genç erkekler avlara çıkıp babun avlamaktadır. İnsanlar suda çıplak gözle ve sadece sivri bir odun ile balık avlamaktadır. Evlerine döndükleri zaman yiyecekleri pişirmek zorundalar. Evleri odun ve çalı çırpıdan oluştuğu için böcekler ve benzeri yaratıkların girmesi kolay. Bu nedenle çok tehlikeli. Yemek herkesin karnını doyurmuyor çünkü insanlar her zaman çok balık avlayamıyor ya da babun gibi hayvanlar. Bu yüzden biraz aç kalabiliyorlar. Gece olduğunda herkes gibi Ayodele erken yatmalı nede olsa sabah tekrardan erken kalkacak ve çalışacak.

Afrika’da çoğu çocuk gününü aynı şekilde zor imkanlarla geçiriyor. Çoğu çocuk ölüyor. Bir çok sağlık problemi var. İnsanlar yemek bulamadığında farklı bitkiler yada et yiyor ve hasta oluyorlar. Bunun önüne geçmek zorundayız. Bağış yapmak yerine onlara geçimini sağlamaları için bir iş bulabiliriz bu şekilde onlar üretir ve geçimini sağlar. Demem o ki biz diğerleri onlara balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretmeliyiz.

 

(Visited 113 times, 1 visits today)