Kulak Zevkleri

Müzik dinlemek her zaman benim için rahatlama yoludur. Her stresli veya üzgün hissettiğimde telefonumdan, içinde sevdiğim şarkılar olan bir çalma listesini açıp kulaklıklarımda müzik dinlerim.

Tabii müzik dinlemek benim sadece mutsuz olduğumda yaptığım bir şey değil. Mutlu olsam da heyecanlı olsam da kısacası hangi modda olursan olayım o sırada ruh halime uyacak ve beni daha iyi hissettirebilecek bir parça bulabiliyorum ve bence bu harika bir ayrıcalık. Şimdi bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki okulda çok stresli bir gün geçiriyorsunuz, son birkaç haftadır üzerinde çalıştığınız sınav son derece kötü geçmiş, normalde her şeyinizi anlattığınız yakın arkadaşınızla büyük bir kavga etmişsiniz ve doğal olarak kendinizi çok mutsuz hissediyorsunuz. Bu durumda büyük ihtimalle yapmak isteyeceğiniz şey sizi rahatlatacak bir şarkı açıp stresinizi azalmaktır. Bunu yaptığınız anda bütün problemlerinizin aslında çözülebilmesi kolay şeyler olduğunu ve her şeyin yoluna girebileceğini hissedersiniz. Böyle durumlarda müziğin hayatımızda olmasına tekrardan mutlu oluyorum.

Bana göre müzik hayattır, hayat da bir müziktir. Müziksiz bir hayatın gerçekten yaşandığını düşünmüyorum ve müziksiz hayat düşüncesini korkutucu ve sıkıcı buluyorum. Müzik hayatımızı her yerinde karşımıza çıkar ve üstümüzde belirli bir etki bırakır. Eğer dinlediğiniz müzik sakin ve genel olarak enstrümanlar kullanılarak oluşturulmuşsa bu parça sizi daha çok pozitif enerjiyle yükleyecektir. Fakat dinlediğiniz müzikte ani ritmler varsa ve genel olarak sözleri ana planda olan bir şarkıysa bu tür müzikler sizin enerjinizi yükseltecektir.

Herkes farklı türde müzik dinlemeyi sever ve insanların dinledikleri müzik türlerine saygı duymalıyız. Bir arkadaşımız ya da tanımadığımız birisi bizim sevmediğimiz ve dinlemeyi tercih etmediğimiz bir türde müzikler dinliyor diye o kişiyi küçük göremeyiz. Sonuçta herkesin kendisine özel zevkleri ve ilgi alanları var. Siz yavaş ve yabancı dilde olan müzikleri dinlemekten zevk alıyorsunuzdur fakat arkadaşınız Türkçe rap dinlemeyi seviyordur. Bu gayet normal bir şeydir ve aslına bakarsanız olması gereken budur. Çünkü eğer hepimiz aynı şeyleri beğenseydik ve aynı düşünce yapısına sahip olsaydık kimsenin özel bir yanı kalmazdı.

Pek çok yerde müziğin insanlara iyi enerji ve motivasyon verdiği bilindiği için olabildiğince fazla müzik açılıyor. Örnek verecek olursam bazı iş yerlerinde, özellikle ofis benzeri yerlerde, sabahları ufak bir müzik dinleme faslıyla işe başlanılıyor. Araştırmalara göre bir işe başlamadan önce veya o işi yaparken müzik dinlemek yapılan işin verimliliğini %65 oranında arttırıyor.

Bütün bu bahsettiklerimi bir sonuca bağlamam gerekirse müzik dinlemek bizim ruhumuzu dinlendiren ve ruhumuza huzur veren bir şeydir. Müziklerin içindeki ritmler bizi aralarında tutup bize adeta evimizdeymişiz gibi huzur ve güven verirler. Bana kalırsa müziksiz bir hayat kesinlikle büyük bir hatadır.

(Visited 15 times, 1 visits today)