Hayatı Kolaylaştıran Uygulama

Herkesin bildiği gibi teknoloji ile iç içe yaşıyoruz. Hepimizin evinde en az bir telefon ya da tablet var, bunları alma sebebimiz de çoğumuza göre iletişimden çok tabii ki de uygulamalar.

Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Instagram, Twitter, Facebook, Messenger, veya Snapchat gibi uygulamaları çoğumuz apaçık olarak oyun veya diğer uygulamalardan daha çok kullanıyoruz, ama keşfedemediğimiz birçok mobil uygulama da var aslında.

Bu uygulamalara örnek olarak telefonumda kullandığım ve hayatımı kolaytırdığını düşündüğüm 2 uygulamayla örnek vereceğim.

 

1- WiFi Map Pro (9.99 TL) – [iOS-Android]

Bu uygulamayla birlikte etrafınızdaki WiFi ağlarının şifresini öğrenebiliyorsunuz. Tabii ki de şifre kırmıyor ama uygulamanın çalışması söyle: Mesela bir restorana gittiniz ve internetin şifresini sormaya çekiniyorsunuz ya da üşeniyorsunuz veya hastane gibi bir yere gittiniz ve soracak birini bulamıyorsunuz, bunun için uygulamayı açıp yakınınızdaki WiFilerin şifresini görüp giriş yapıyorsunuz bu şifrelerin orda olmasının sebebi o ağa bağlanmış olan ve uygulamaya sahip olan kişinin şifreyi yazmış olması. Aynı şeyi siz de yapabiliyorsunuz, mesela restorandaki garsona şifreyi sorudunuz ve şifrenin “12345678” olduğunu söyledi, bu şifreyi restorana gelecek olan insanların kullanması için ağa bağlanıp ardından uygulamayı açıp o ağa yazabilirsiniz veya güncelleyebilirsiniz. Bu şifreler tabii ki de her zaman güncel ve haritada olmayabiliyor bu yüzden %100 bir ihtimal yok. Bu uygulamada eksik olduğunu düşündüğüm tek bir şey ise insanları şifre girmek için teşvik etmemesi, mesela şifresini bildiğiniz bir ağ var, aklınızda “neden bu şifreyi uygulamayla herkese paylaşayım? ” diye düşünce oluşabilir, bu yüzden uygulamanın daha çok ilgi görmesi ve kullanıcıları mutlu etmek için uygulamanın yaratıcıları insanları herhangi bir şekilde şifreleri paylaşması için teşvik etmeli.

 

 

2- iMovie (Bedava) – [iOS]

Bu uygulamayla ise basit montaj, film veya fragman gibi şeyler yapabiliyorsunuz, bunun dışında fotoğraflardan oluşan bir video da yapabilir ve fotoğraf veya videolarınıza yazı, filtre, tema ekleyip onları kesip çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda arkaya ses veya müzik ekleyi geçişleri de kendi kafanıza göre belirleyebiliyorsunuz. Bu uygulama benim en çok bilgisayarım yanımda olmadığında, proje ödevlerinde ve telefondan kaydettiğim şeyleri basit bir şekilde birleştirmek istediğim zaman işime yarıyor ama bence herkesin sahip olması gereken ve baya işe yarayan bir uygulama. Tabii ki de her uygulama gibi bu uygulamanın da eksik yönleri var bunlara örnek vermek olacak gerekirse: Uygulamanın hep kendi kendine kapanması, videolar veya fotoğraflar arası geçiş çeşitliğinin az olması, android versiyonunun olmaması, ses eklemenin zor ve kullanışsız olması örnek verilebilir. Aynı zamanda bahsettiklerimde android versiyonu dışındaki sorunların da geliştirilmesinin şart olduğunu düşünüyorum.

 

Aşağıda belirttiğim linklerden yukarıdaki uygulamaların detaylı özelliklerine bakıp isterseniz de indirebilirsiniz.

[WiFi Map Pro] https://itunes.apple.com/tr/app/wifi-map-pro-ücretsiz-i-nternet/id543032054?l=tr&mt=8 (9.99TL – tam sürüm) [iOS]

[WiFi Map] https://itunes.apple.com/tr/app/wifi-map-ücretsiz-i-nternet/id548925969?l=tr&mt=8 (Bedava – reklamlı ve kısıtlı sürüm) [iOS]

[WiFi Map] https://play.google.com/store/apps/details?id=io.wifimap.wifimap&hl=tr (Bedava – reklamlı ve kısıtlı sürüm) [android]

[iMovie] https://itunes.apple.com/tr/app/imovie/id377298193?mt=8 (Bedava – tam sürüm) [iOS]

(Visited 95 times, 1 visits today)