Kuraklığa Çözüm

Hepimizin bildiği gibi suyumuz sınırlı. Dışarıdan bakıldığında Dünya’nın yüzde 75’i sular ile kaplı olsa da bu suların sadece yüzde 3’ü içmeye uygundur. Kuraklık ve gereksiz su tüketimi gezegenimiz için oldukça büyük bir problemdir. Artık asıl konuya yoğunlaşabiliriz: Peki bu kuraklığın önüne nasıl geçilir?

Çoğu kişi için sebzeler ve tarım vazgeçilmez. Yapılan bu tarım faaliyetlerinin su kullanım listesinin başında yüzde 71 seviyesi ile olduğundan haberiniz var mıydı? Tarım sektöründeki su kullanımının kesinlikle kontrol altına alınması gerekiyor. Önemli olan sorun ise bu. Tarım sektörünün su kullanımı nasıl azaltılır? İşte , tam olarak bu yüzden buradayım. Yapılabilecek çözümleri üçe ayırmayı doğru buluyorum. Hızlıca birincisine bakalım. Bu , muhtemelen aralarındaki en kolay olanı. Tarım sulama aletlerini geliştirmek. Bu ne mi demek , hemen açıklayayım. Hiç yerler ıslak olduğu halde akmaya devam eden hortumlar , fıskiyeler gördünüz mü? Onların sürekli bir şekilde su kaçırdığını düşünün. Bu size önemsiz gibi gelebilir ancak emin olun ki sulama aletlerinin gelişimi su kullanımında çok büyük değişikler yaratacaktır. Sırada ikincisi var. Sebze ve meyvelerin kullandığı su miktarını azaltmak. İlk düşündüğümde bana da oldukça karışık gelmişti fakat bunun iki yolu var. Daha kaliteli sular kullanabiliriz. Eğer kullandığımız suyun içindeki vitamin ve mineral oranları az seviyelerde değilde verimli seviyelerde olursa bu su kullanımını azaltacaktır çünkü meyvenin daha az suya ihtiyacı olur. Aynı zamanda yetiştirilen bitkiler daha verimli bir şekilde beslendiği için daha büyük olacaklardır. O zaman uygulanması en kolay çözümümüze göz atalım. Tarımın daha az tüketilmesi. Burada demeye çalıştığım şey yanlış anlaşılmasın. Dünya nüfusu 2021 yılına girmiş olmamızla beraber 7.8 milyar gibi bir boyuta ulaştı. En fazla su tüketiminin tarım bölümünde olması kesinlikle şaşırtıcı değil. Buradaki asıl hedef daha az sebze kullanmak değil , çok fazla su isteyenler bitkilerin sayısı azaltmaktır. Özellikle bitki başına gelen su kullanımına bakarsanız oldukça şaşırabilirsiniz. Bazı türlerin çok fazla su kullandığı göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir gerçektir.

Su kullanımı sırasında tarım sektöründen sonra yüzde 18 ile sanayi sektörü yer almaktadır. Bu da bize tarım sektörünün ne kadar fazla su kullandığını bir daha göstermektedir. Sanayiden sonra ise yüzde 11 oranıyla evsel kullanım yer almaktadır. Bildiğimiz gibi suyumuz sınırlı. Henüz okyanusları içilebilir suya çevirebilecek bir teknolojiye sahip değiliz. Eğer sizde kendi başınıza su kullanımına destek olmak istiyorsanız dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatabilir , tam doldurmadan çamaşır ve bulaşık makinelerini çalıştırmayabilirsiniz. Bu dediklerimi herkes biliyor. Size önemsiz gibi gelebilir ama dediğim gibi Dünya’da 7.8 milyar kişi yaşıyoruz. Herkes su kullanıyor. Böyle düşünürseniz ne kadar önemli bir şey olduğunu fark edeceksinizdir. Gezegenimizi ortak kullanıyoruz ve bunlar herkesin sorumluluğu. Dediğim gibi suyumuz kısıtlı ve elbette bir gün bitecek. Buna dikkat etmek her insanoğlunun görevi ve amacı olmalıdır. Burada saydığım üç proje bile kaderimizi değiştirebilecekken her gün israf edilen bir sürü suyu engellemek bizim elimizde.

(Visited 40 times, 1 visits today)