Küresel İklim Geliyor Kaçın#

Dünyamız gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor ve bu durumun artık önüne geçmek mümkün değil. Çoğu kişinin bildiği üzere tüm dünyada küresel iklim sorunları var. Çoğu ülkede küresel iklimden etkilenmiş durumda. Bu durum sadece insanları değil diğer dostlarımızı da etkilemekte. Fark ettiyseniz artık çoğu ülkede sadece 1 ya da 2 mevsim yaşanmakta ve bu küresel iklim krizinin etkilerinden sadece birkaçı.

Maalesef artık Türkiye’de bu durumları yaşıyor. Hatta şu an mart ayındayız ama 2 gün önce her yeri kaplayacak kadar kar yağdı. Bu tarz etkiler artık bizim ülkemizde de görülmekte. Hem bizim insanımızın dikkatsiz davranmasından, hem de umursamamasından dolayı bu durumdayız belki.

Konuyu biraz saptıracağım ama çok da geç olmayan bir olaydan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 2027 yılında uzay oteli misafir alacağını bildirdi. Bu tarz gelişmeler kafaya bir soru doğuruyor, uzayda yaşamak mümkün mü ? Eğer gündemi ve haberleri takip ediyorsanız Türkiye’nin yakın zamanda uzaya astronot göndereceği haberini duymuşsunuzdur. Ülkemizin bu tarz şeylerine çok alışkın olmadığımız için ülkedeki herkes hem şaşkın, hem de mutlu oldu.

Bu iki faktörü bir arada bulundurduğumuzda uzayda neden yaşamayalım ki sorusu akla geliyor. Peki ya dünyamız da çok büyük bir küresel iklim krizi geçirseydik ve düzeltmek mümkün olmasaydı ,artık dünyada yaşamak mümkün bile olmasaydı o zaman ne yapabilirdik. Açıkçası çok fazla seçeneğimiz olduğu söylenemez. Ya dünyada kalıp ölmeyi bekleyeceğiz ya da yaşamak için farklı yerler arayacağız. Bence ikinci seçenek daha mantıklı çünkü insan oğlunun neslinin tükenmemesi için bunu yapmamız lazım.

Peki ya cidden nereye yerleşebiliriz,nerede yaşayabiliriz, nerede neslimizi devam ettirebiliriz. Daha keşfedilmemiş belki de milyonlarca gezegen var ama bizim sistemimizde bilinen sekiz tane gezegen vardır ve biz bunların bir tanesine gidebildik o da NASA’nın gönderdiği gezegen Mars. Diğer yerlere göre yaşanabilirlik oranı en büyük olan gezegen Mars ve neredeyse Dünyada ki sahil kumlarıyla aynı tip kumlara sahip. Hem orada yaşayan birçok farklı organizma ve canlı türü bulundu ve bu demek oluyor ki orada yaşamak mümkün ama oksijen ve su gibi sıkıntılar var ve bunlar kolayca çözülecek şeyler değil. Çözülse bile orada yaşam alanı kurmak ve gerekli ihtiyaçları karşılamak kolay olmasa gerek.
Özetlemek gerekirse şuanda tüm dünyada küresel iklim sıkıntısı çekiyor ve bu durum için yeterince önlem almazsak dünyamızı kaybedeceğiz ve yaşamak için başka bir yer bulmak zorunda kalacağız. Yaşamak için en iyi yer bence Mars ve olası bir durumda oraya bir yaşam alanı kurmak daha mantıklı.

(Visited 31 times, 1 visits today)