Küresel Isınma

Hepimiz küresel ısınmanın gitgide ilerlediğini biliyoruz ama küresel ısınmaya son vermeye çalışan çok az insan var. Gelin ilk önce küresel ısınma ne olduğunu ve nasıl çözebileceğimizi öğrenelim.

Küresel ısınma karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla oluşan ve atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artması nedeniyle dünyanın iklimin değişmesidir.

Peki nasıl önlenir ?

Enerji dostu ampuller kullanılmalı. Televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalı. Doğru ışıklandırma kullanılmalı. Klima yerine vantilatör kullanılmalı. Evler ısı kaybına karşı yalıtılmalı. Eşyalar, radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirilmeli. Toplu taşıma araçları tercih edilmeli. Kısa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürümeli. Kurşunsuz benzin tüketen araçlar tercih edilmeli. Aracın taşıma kapasitesi aşılmamalı. Uzun duraklamalarda aracın kontağı kapatılmalı.

Peki sonuçları nedir ?

Buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütlelerinin buharlaşıp atmosfere karışması ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana gelmesi. Daha buraya yazılabilecek yüzlerce sonuçları var küresel ısınmanın. Bütün bunları sadece biz engelleyebiliriz , insanlar engelleyebilir. Gelin birlikte yenelim küresel ısınmayı!

(Visited 13 times, 1 visits today)