Küresel Isınma

Özellikle son yıllarda çok daha fazla artan küresel ısınma yaşamımızı aşırı derecede etkileyecek. Bu durumu geciktirmek için alınabilecek bir sürü önlem var fakat çoğu insan ben tek başıma bu önlemleri alsam ne işe yarayacak diye düşünüyor. Öyle olmadığını kanıtlayabilmemiz için birinin bir yerden başlaması gerekli.

Küresel ısınmanın temel nedenlerinden biri ozon tabakasının incelmesidir, bunun nedeni de insanların çevreye kimyasallar bırakması. Mesela arabaların egzozları, deodorantları bilinçsiz kullanmak, fabrikaların bacalarının filtresiz olması gibi.

Bu durum hem bizim hayatımızı hem de hayvanların yaşam alanını etkiliyor. Çoğunlukla kutuplarda yaşayan hayvanlar küresel ısınmayı derinden yaşıyor. Penguenler, kutup ayıları, deniz aslanları vb.

Küresel ısınmayı geciktirmek içinse insanlar toplu taşımaya, metroya, bisiklete daha çok yönelmeli çünkü şuan çoğu ailenin 2 tane arabası var, kullanımı azaltılmalı. Fabrika bacalarını devlet düzenli olarak kontrol etmeli. Her birey kendinden sonraki nesli ve hayvanları, kendi geleceklerini düşünmeli. Bunlar gibi benzer işlerle küresel ısınmayı geciktirebiliriz

(Visited 5 times, 1 visits today)