Küresel Isınma

Merhaba  benim adım Utkan ve bugün sizlerle birlikte yenilenebilir enerji kullanımı, küresel ısınmanın yarattığı olumsuzlukların önüne geçilebilir mi yoksa geçilemez mi? konuları hakkında bilgi vereceğim. Öncellikle yenilenebilir ve yenilenmez enerji kaynaklarının ne olduklarına bir bakalım. Yenilenebilir enerji nedir? :Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan  elde edilebilen ve doğa tarafından daimi olarak takviye edilebilen enerjiye denir. Yenilenemez enerji ise enerji zamanla tükenen ve yeri ancak uzun yıllar içerisinde dolan enerjidir.6 tane yenilenebilir kaynak vardır . Bu kaynaklar; güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalga enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik, biokütle enerjisi olarak sıralanabilir. Bu kaynakların arasında en yaygın olanı güneş enerjisi ve rüzgar enerjisidir. En az kullanılanı ise dalga enerjisidir çünkü şiddetli fırtınalarda dalga enerjisi türbinlerin çok zarar görmesi ve dalga oranının çok yüksek olduğu yerlerin kısıtlı oluşudur. Norveç’in Bergen kenti yakınlarında bir dalga enerjisi türbini inşa edilmiş; uzun zaman boyunca Bergen’in elektriğini üreten bu türbin şiddetli bir fırtınada paramparça olmuştur. Yenilenemez enerji kaynakları ise: kömür, doğal gaz, bor ve petroldür.

Yenilenebilir enerji kullanımı küresel ısınmanın yaratığı olumsuzlukların önüne geçebilir yukarıda örneklerle açıkladığım  yenilenebilir enerji kullanımı küresel ısınmanın yarattığı olumsuzlukların önüne geçebilir mi ?

Bence geçebilir çünkü yenilenebilir enerji doğal kaynaklardan  oluşur. Çevremize hiç bir şekilde zarar vermez, ekosistemi ve küresel ısınmayı olumsuz etkilemez .Böylece dünyada sürekli enerji arayışına girilmez ve insanoğlu için yaşanacak alanlar çoğalır ve yaşam daha sağlıklı hale gelir. Yenilenemez enerji kaynakları ise çevremize onarılmaz zarar verir çünkü  fosil yakıtları yaktığınızda havaya salınıyor gazı ve küresel ısınmaya yol açıyor böylece kirli hava solumak zorunda kalıyoruz. Bu tür gazlar doğayı ve insanların sağlığına olumsuz yönde etki ediyor. Bu  sebeplerden herkes yenilenebilir enerji kullanmalı ki dünyamız daha güzel bir yer olsun ve gelecekte insanoğlu sağlıklı temiz bir hava solusun ve yemyeşil sağlıklı ve tertemiz bir doğada yaşasın. düşünün ki şimdiden doğal yaşama dönmek için insanlar çabalıyor. Bir kaç yıl sonra dönecek doğal bir yaşam yeri bulamayabiliriz.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yenilenebilir_enerji

https://bilgihanem.com/yenilenemez-enerji-nedir/

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

(Visited 23 times, 1 visits today)