KÜRESEL ISINMA NEDENİYLE DÜNYA NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

Küresel ısınmayı durduramazsak nasıl bir dünyada yaşamak zorunda kalacağız veya yaşayabilecek bir dünya kalacak mı? Belki hayal gelecek size, belki umut dünyası bu dünya diyeceksiniz ancak ben küresel ısınmanın durdurulabileceğini, bunun için hiç de geç olmadığını düşünüyorum. Ancak bunun lafta kalmaması gerektiğini, küresel ısınmayı durduracak hususları yaşam biçimi haline getirmemiz gerektiğini, alışkanlıklarımızı gözden geçirip yeniden alışkanlık geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Biz insanların, günlük yaşamımızda atmosfere saldığı gazların sera etkisi yaratması nedeniyle dünyada sıcaklık artmakta ve küresel ısınma sorunu oluşmaktadır. İşte ben diyorum ki, bütün insanlar ortak hareket ederse, herkes bu konudaki sorumluluklarını bilirse, alışkanlıklarımızı gözden geçirip küresel ısınmaya sebep olmayacak alışkanlıklar kazanırsak, bu sorun, küresel ısınma sorunu sorun olmaktan çıkacaktır.

Küresel ısınmanın sonuçlarını artık hepimiz doğrudan veya dolaylı yaşamaktayız.  Benim annem Sinoplu, bu sebeple bizi çok derinden üzen, çok yakın bir zamanda basından hepimizin öğrendiği bir doğal afetten bahsedeceğim:  Kastamonu ve Sinopta yaşanan sel felaketi. Onlarca insan öldü, maddi zararlar çok yüksek. Bir dere taştı insanları aldı götürdü. evlerini yerle bir attı, mallarına zarar verdi. İşte bu sel felaketi de küresel ısınmanın sonuçlarından biridir. Küresel ısınmanın artmasına günlük yaşamamızda dikkatli davranmayarak bizler sebebiyet vermekteyiz, oysa bizim yaptığımız bu davranışlar nedeniyle sadece insanlar değil, tüm canlılar etkilenmekte: Bitkiler, hayvanlar… Gelecekte çocuklarımıza, torunlarımıza güzel, sağlıklı, yaşanabilir bir dünya kurmak bizim elimizde. Eğer biz şu an bir şeyler yapmazsak bizlerin ileri yaşları, çocuklarımız, torunlarımız, sağlıklı, yaşanabilir bir dünya da yaşayamazlar ve o zaman yapacak hiçbir şey olmaz. Elimizde hala dünyayı biraz olsun kurtarmak için bir şans varken biz neden sadece lafla oyalanıyoruz? İşte yapabileceğimiz bazı önemler:

Gereksiz yanan ışıkları kapatmalıyız, musluklarımızdan gereksiz akan suyu kapatmalıyız, yenilenebilir enerji  kaynaklarını arttırmanın yollarını arayıp bulmalıyız, toplu taşıma araçları tercih etmeliyiz, cam ürünler tercih etmeliyiz, sprey deodorantlar kullanmamalıyız, fosil yakıtların tüketiminin hızlıca azaltılması ve sonlandırılmasını sağlamalıyız, atıkların tekrar kullanıma kazandırılması için çözümler bulmalıyız, klima yerine vantilatör kullanmalıyız, kimyasal maddelerin kullanımını azaltmalıyız, fabrikaların bacalarına filtre takılmasını sağlamalı, takmayan fabrikaların kapatılması için birlikte güç oluşturmalıyız, elektrikle çalışan aletlerin daha az enerji tüketen modellerinin üretilmesi ve kullanılmasını sağlamalıyız, plastik ve pet kullanımını hayatımızdan çıkarmalıyız, etrafımızı ağaçlandırılmalıyız, önce bahçemizden başlayarak bunu hayata geçirebiliriz, çevreye doğal olmayan ürünleri atmamalıyız…

Ve sonuçta, bu hayat bizim, yaşanılası bir dünya için küresel ısınmaya sebep olabilecek her şeyi hayatımızdan çıkarmalı, çıkarmayanları uyarmalı ve hatta cezalandırılmasını sağlamalıyız. Hadi arkadaşlar, sağlıklı bir dünyada yaşamak için geleceğimize sahip çıkalım.

(Visited 36 times, 1 visits today)