Küresel Isınmaya Karşı Çözümler

Son zamanlarda gündemde büyük bir yere sahip olan ve yıllar geçtikçe daha ciddileşen bir sorun var. Küresel ısınma… Küresel ısınma uzun yıllardır Dünya’yı etkisi altına alıyor. Yıllar önce yani ilk başlarda bu kadar ciddi görünmeyen bu “Küresel Isınma” sorunu artık gezegenimiz Dünya için hiç iyi değil. Dünya küresel ısınmanın etkileri yüzünden kötü bir hâl almaya başladı. Küresel ısınma ısıyı içinde hapsedebilen bazı gazlar yüzünden ortaya çıkıyor. Karbondioksit bu gazlardan bir tanesidir. Karbondioksit ve sera gazının Dünya üzerinde bulunan atmosferde artarak yoğun bir tabaka halinde birikmesi sonucunda sera etkisi oluşur. Sera etkisi bir yıl içerisinde hava ve aynı zamanda kara bölgelerinde ortalama olarak ölçülen sıcaklığın bir önceki yıla göre artış göstermesine verilen isimdir. Artış ne boyutta olursa olsun, eğer bir önceki yılın sıcaklık değerlerine nazaran bir artış var ise küresel ısınma gerçekleşiyor demektir. Hatta gezegenimiz Dünya’nın sonu yavaş bir şekilde yaklaşıyor demektir.

küresel ısınma ile ilgili görsel sonucu

Peki atmosferde bulunan sera gazlarının ve karbondioksit oranının artması sonucu gerçekleşen küresel ısınmaya sebep olan durumlar nelerdir? Küresel İklim Değişikliği fosil yakıtların tüketimi, sanayi faaliyetler, endüstriyel ve tarımsal gibi faaliyetlerinin sonucu atmosferde oranı artan sera gazlarının neden olduğu iklim değişiklikleridir. İklim değişiklikleri de küresel ısınmanın en büyük sonuçlarından biridir. İklim değişikliğini ülkemizde bu sene de dahil olmak üzere geçen senelerde yaşadık. Resmi olarak kış ayları gelmiştir fakat hava hala sıcaktır. İklim değişikliği sadece bununla kalmıyor. İklim değişikliğinin en büyük sonuçları kuraklık, dengesiz yağışlar, çölleşme, su baskınları, tayfun, fırtına gibi birçok meteorolojik etkiye sahiptir. İşte bu küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişiklikleridir.

küresel ısınma ile ilgili görsel sonucu

Küresel ısınmanın sebep olduğu başka hangi sonuçlar vardır? Küresel ısınmanın en büyük sonuçlarından biri kutup bölgelerinde bulunan, kutup ayılarının yaşam merkezi olan buz kütlelerini erimesidir. Buz kütlelerinin erimesi sonucu ortaya çıkacak felaketi hepimiz tahmin edebiliyoruzdur. Kutup ayılarının nesli tükenecek. Maalesef çok üzücü fakat gerçek bir durum. Kutup ayılarının nesli tükenmesi sonucu avın veya avcının kutup ayısı olduğu her türlü doğal seleksiyon döngüsü değişecek, bazı hayvan türleri için kötü, bazı hayvan türleri için de iyi olacak şekilde gerçekleşecek. Bunu önlemek için de yapabileceğimiz aktiviteler çok fazla değil ama her bir aktivite gerçekten çok yararlı. En basit örnek olarak toplu taşıma kullanmak. Bu hem egzoz gazlarını azaltacak hem de gürültü kirliliğine son verecektir. Başka bir örnek olarak daha fazla ağaç dikilebilir. Bu hem havayı temizlemeye yardımcı olur, hem de oksijen üretip karbondioksitleri emdiği için küresel ısınmanın azaltılmasında hatta durdurulmasına çok büyük bir rol oynar.

En nihayetinde küresel ısınma olarak adlandırdığımız bu değişim zinciri, gezegenimiz Dünya için iyi bir durum değil. Eğer biz insanlık olarak Dünya’nın ellerimizden kayıp gitmesini istemiyorsak biraz daha dikkatli olmalıyız.

(Visited 83 times, 1 visits today)