KÜRESELLEŞEN DÜNYANIN ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLARI

Son zamanlarda dünyamız çok ısınmaya başladı. Karlar tutmamaya ve havalar ısınmaya başladı. Bu durumun sebebi küresel ısınmadır. Küresel ısınma her gün artmaktadır. Bu yüzden iklim değişikliği olmaktadır. Küresel ısınmayı en aza indirebilmek için yapılması gereken çok şey vardır. Örneğin fabrika bacalarına filtre takılması hava kirliliğini, çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı aza indirgeyebilir.

Eski zamanlarda hava çok soğuktu. Zamanla insanlar var olmaya başlayınca dünya ısınmaya başladı. Bunun sebebini de orman yangınlarına, toprak kirliliğine ve iklimlerin değişmesine bağlayabiliriz. Ani ve uzun süren orman yangınlarının sebebi küresel ısınmadan kaynaklanmaktadır. Ormanlar birçok canlının yaşam kaynağıdır. Ayrıca canlıların oksijen kaynağıdır. Ağaçlarla birlikte yaşam kaynaklarımız da zamanla tükenmektedir.

Kağıt artıkları çöpe değil, geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Kısa bir hesap yaparsak bir kağıt 25 ağaçtan elde edilmektedir. 400 ağaç yalnızca yirmi insana hayat verir. Bu yüzden ormanlarımıza sahip çıkmalı, onları her türlü tehlikeden korumalıyız.

Küresel sorunları çözme umudumuz bilgili, yaratıcı ve zeki insanlara bağlıdır. Küreselleşen dünyamızı çözümlenemeyen sorunları ile baş başa bırakmayalım. Bu dünya hepimizin!

(Visited 5 times, 1 visits today)