Kurtuluş adımı

0

Küresel ısınma atmosfere yayılan karbondioksit ve bunun gibi sera gazları yüzünden yer kabuğu ve denizlerin sıcaklığının artmasına denir. Küresel ısınma buzulların erimesi, yağmur miktarındaki sağanak şeklindeki artışların artmasına, deniz seviyesinde artışa ve bunun gibi sonuçlara sebep olur. Küresel ısınmalara sebep olma birçok faktör vardır ama genelleyecek olursak fabrikalar, fosil yakıt kullanımı gibi nedenlerden dolayı artış gösteren küresel ısınma şu an dünyamız için büyük bir sorun haline gelmeye başladı küresel ısınma bunun ile çevre kirliği günümüzde çok konuşulan bir problem haline geldi çevre kirliliği biraz daha genel olduğundan bir sürü dallara ayrılıyor bunlardan bazıları ise su kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği gibi dallardan oluşur. Çevre kirliliği sebep olan bir sürü faktör olsa da fabrikaların bu olaylarda etkisi büyük.  

Fabrikaların çevreye bu kadar zararlı olduğunu gören bazı tekstil firmaları bu sorunlara çözüm getirmek için geri dönüştürebilen ürünlerden ürünlerini yapmaya karar vermişlerdir. Bu çözümün hem avantajları hem de dezavantajları. Yeni bir ürün kullanılmaması gerektiğinden çevreyi olumlu etkileyeceği doğrudur. Geri dönüştürme projesinin yeni yeni kullanılmaya başlamasıyla başlayan bu fikir tüm dünyadaki çevre sorunlarına çözüm olmayacak olsada küçük de olsa bazı işleri küçük etkileri olabilir. Öncellikle geri dönüştürmenin ne olduğuna bakmak lazım geri dönüştürmek geri dönüştürmeye giden ürünlere ısı gibi işlemler uygulayarak onu ham bir hale getirmektir. Fabrikalarda büyük ısılarla yapılan bu işleminin günümüzde popular olması için bir sürü emek sarf ediliyor. Amacı basit olan bu projenin bazı olumsuz yönlerede sahip.  Fabrikalarda yapılan bu işlem dışarıya bazı karbondioksit gibi sera gazlarını yayıyor. 

Fakat fabrikaların çevreye verdiği zararları filtre gibi ürünlerle en az indirebiliyoruz. Geri dönüşümden tekstil ürünlerinin yapılmasının önünde hiçbir engel yokmuş gibi gözüküyor kullandığımız ürünleri bir daha kullanmak gibi bir fırsatı kullanmanın gerektiğini düşünüyorum. Sadece tekstil alanında değil diğer alanlarda yayılırsa çevreyi daha güzel bir alana getirebileceğimizi düşünmekteyim. Geri dönüşümün gerekli önlemleri alındıktan sonra çevreye karşı olumlu bir fikir olduğunu düşündüğüm için geri dönüştürülüşmüş ürünlerin tekstil alanında kullanılması projesinin olumlu olduğunu herhangi bir kötü etkisinin olmadığını savunmaktayım. Küresel ısınma ve çevre kirliliklerini bitirmeyecek olsada çevreye karşı olumlu bir etkisi olacağı kesindir. 

Küresel ısınma  ve çevre kirliliği gibi sorunları çözebilecek olan geri dönüşüm ile birlikte tekstil alanında üretimi azaltan bu proje gibi projelerle dünyamızı daha güzel bir yer yapabiliriz. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author