“Kurucunun Kızı”

KİTAP ARKA KAPAĞI: 

il_570xn-877667426_1ymz-1Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda Lattimer’lar ve Westfall’lar arasında çıkan savaşı Westfall ailesi kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle, kaybeden tarafın kızları ile kazanan tarafın erkeklerinin evlendirilmesiyle sağlanmaktaydı.

Bu yıl benim sıram gelmişti. Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak. Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten anlayan tek kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim. Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım.

Bir nükleer savaş sebebiyle nesillerini devam ettirmek zorunda olan halk kendi içerisinde çeşitli kurallar geliştirmişti. Bunlardan biri de 16 yaşına gelen oğlan ve kızların yetkili kişiler tarafından eşleştirilerek evlendirilmesiydi. Bu evliliğe ne karşı çıkabiliyor ne de kendi fikirlerinizle hareket edebiliyordunuz. Eğer itiraz etmek kadar küçük bir suç işleseniz bile yaşam alanını belirleyen çitlerin arkasına atılıyor ve ölüme terk ediliyordunuz.

Senede bir kere yapılan baloda, eşleşmeye uygun görülmeyen oğlan ve kızlar gelecek sene tekrar kuraya katılıyordu. Eğer iki sene üst üste seçilemez ve bekar kalırsa çalışıp iş hayatına atılıyor ve evlenme imkanı bulamıyordu.

İşte bu kızlardan biri olan Ivy ve Bishop evlendirilmek için seçilen iki kişiydi. Fakat birbirine uymayan çok yanlış iki kişi… Bu iki kişinin aileleri arasında çıkan savaş nedeniyle intikam alması için görevlendirilen Ivy’nin zor durumları anlatılıyor bu kitapta. Bir yanda annesinin ölümüne sebep olan aile ve Ivy’nin bağlandığı oğlan, bir yanda ise babası ve kardeşi vardı.

KİTAPTA ALTINI ÇİZDİKLERİM;

→ ”Mutlu musun Ivy?” diye sordu, beni şaşırtarak.
Tüm hayatım boyunca kimsenin bana bu soruyu yönelttiğini hatırlamıyordum.Yanıtımı gerçekten düşünmek, hak ettiği değeri vermek vakit aldı. Ne söylemem gerektiğini biliyordum. Ne hissetmem gerektiğini biliyordum. Ve gerçek arasında bir yerlerde yatıyordu. ”Üzerinde çalışıyorum.” dedim en sonunda…

→ Tepemde gök gürledi, gökyüzünde şimşek çizgileri kırık kesikler açıyordu. Bacaklarım ağrıyor ve ciğerlerim çığlık atıyordu ve ben her batan acıyı dostum gibi kucaklıyordum.

→ Kelimelerinin ardından göğsümde buz gibi bir nokta açıldı ve konuşamadım, içimde her şey donmuştu. Tüm hayatım boyunca içimde bir boşluk hissetmiştim; ne kadar denersem deneyeyim asla yeri doldurulamaz bir alan.

→ Onu hayal kırıklığına uğratmıştım. Umursamadığımı fark ettim. O da beni hayal kırıklığına uğratmıştı.

→ ”Çünkü herkesin güvenecek birine ihtiyacı vardır,” dedi Bishop. ”Öbür türlü hayat çok yalnız olurdu. Ve ben de sana güveniyorum.”

→ Felaketin tam eşiğinde olduğumu fark ettim, ancak kırılacak ne kalmıştı emin değildim. Tarafsız, soğuk ancak meraklı yanım, kayalıktan atlayıp ne kadar düşeceğimi görmek istiyordu.

→ ”Beni sevdiğinden eminim ama hiç hissetmedim. Bu bir çocuk için cehennem anlıyor musun? Sürekli öylece sahip olmak yerine sevgiyi kazanmaya çalışıyorsun…”

→ Bishop bir keresinde bana kim olmak istediğimi sormuştu ve artık cevabı bildiğimi sanıyordum. Zor seçimler yapabilecek kadar güçlü ve cesur biri olmak istiyordum. Ancak doğru seçimi yapacak kadar da adil ve sevgi dolu olmak istiyordum.

kurucunun-kizi-alinti-1 kurucunun-kizi-alinti-2 kurucunun-kizi-alinti-3 kurucunun-kizi-alinti-4 kurucunun-kizi-alinti-5 kurucunun-kizi-alinti-6 kurucunun-kizi-alinti-7 kurucunun-kizi-alinti-8 kurucunun-kizi-alinti-9 kurucunun-kizi-alinti-10

Yakında (6 Ocak 2017 – 15 Ocak 2017) Ankara’da olacak kitap fuarı nedeniyle okuyacağım kitaplardan bir liste oluşturmuştum ve o güne kadar mümkün olduğunca elimde olan kitaplarla yetinmeye çalışıyordum. Fakat kitaplığımda bitirmediğim kitap bulamayınca mecburen listemin içinden okumayı en az istediğim kitaplardan birini seçtim. Bu da Kurucunun Kızı’ydı.

Okumak istemememin nedeni konusunu klasik ‘kötü çocuk ve iyi kız‘ olarak düşünmemdi. Okuduğum kitap yorumlarına bakınca çok beğenildiğini görmüştüm fakat içimde okuma isteği yoktu. Zaten listemin en sonlarında yer alıyordu. Nedenini bilmediğim bir şekilde ilgimi çekmemişti.

İlk gördüğümde çok istemiştim okumayı. Fakat araya giren zaman fikrimi değiştirmemi sağlamıştı. Bu, bugün hayal ettiğim ve istediğim şeyin yaşlandığımda gerçekleşmiş olması gibiydi. İstediğimi biliyordum fakat çok geçti. İşte bu kitabı da okumak istediğimi biliyordum ama okumamalıymışım, çok geçmiş gibi geliyordu. Kitaplığımda oluşturacağı küçük bir yerin zararı yok diyerek almıştım. Şimdi ise iyi ki almışım diyorum.

↓(SPOILER!)↓

Muhtemelen sonu herkes tarafından tahmin edilir ve pek şaşırılmazdı. Ama benim aklıma her gelişinde tüylerim diken diken oluyor. Kitabı okurken Bishop ve Ivy arasında büyük ve güçlü bir bağ olacağını düşünmemiştim. Buna rağmen Bishop’u öldürmeyeceğinden de emindim. Aksine ailesi ile arasında bir soğukluk var diye tahmin etmiştim.

Ama sonu kafamdaki her şeyi değiştirdi. Ana karakterin yapılabilecek şüphesiz en iyi seçimi yaptığını düşünüyorum. Ailesinden pek haz ettiğim ve kurtulduklarına sevindiğim söylenemez fakat yaptığı fedakarlığı kelimelere sığdırabileceğimi sanmıyorum.

↑(SPOILER!)↑

Son olarak yazarın üslubu hakkında konuşacak bir bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum. Şüphesiz ki bu kitaba bakarak konuşursak olumsuz bir şekilde eleştirebileceğimi de sanmıyorum. Kendine bağlayan ve betimlemeleri atlayıp asıl olaya gelmek isteyeceğim kadar sıkıcı bir dille anlatılmamıştı.

Genelde okul zamanında okuduğum çoğu kitabı iki günden önce bitiremezdim. Fakat Kurucunun Kızı’nı elime alır almaz bitirdim. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitaptan puan kırılsa bile kişiden kişiye değişiklik gösterilecek özelliklerinden kırılırdı. Örnek verilecek olursa bazısı bol betimlemeli severken bazısı sade ve anlaşılır sever. Bu nedenle bu kitaba 5 üzerinden bir puan verecek olsaydım 4,3/5 verirdim. Yaptığım ilk kitap eleştirisine seçeceğim kadar beğendiğim bir kitaptı.

DİĞER İNSANLARIN YORUMLARI:

“Bir oturuşta okudum. İ-NA-NIL-MAZ-DI! O nasıl bir sondu öyle?!” – Wendy HIggIns, Tatlı Şeytan ve
-Tatlı Tehlike romanlarının yazarı-

“Etkileyici ve ince düşünülmüş bir dünya, merak uyandırıcı bir başlangıç, cesur bir kahraman.” ?
– KIrkus RevIews-

“Güçlü karakterler, karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve ihanet, kitabı elinizden bırakmanıza engel olacak; daha fazlası için sabırsızlanacaksınız!”
-School LIbrary Journal-

“Kurucunun Kızı’nda bir distopyada arayacağınız her şey var: tüyler ürpertici bir olay örgüsü, heyecan verici karakterler ve her kelimesi özenle yazılmış bir hikâye.”
-InsIghtful MInds RevIews-
(Tanıtım Bülteninden)

*Fotoğraflar: http://hayalperestinzamanyolculugu.blogspot.com.tr/2015/05/amy-engel-kurucunun-kzalntlar.html#.WGLHqBuLTIX 

(Visited 205 times, 1 visits today)