Kutup Ayıları

Kutup ayıları kutupta yaşarlar ama buzlar eridiğinden dolayı soyları tükenebilir. Kutup ayıları şirin olsa da çok vahşidir. Kutup ayılarının yavruları çok şekerdir ayrıca kutupta bir sürü hayvan vardır. Kutuptaki hayvanlardan biri ise penguendir. Kuzey kutbunda kış gelince anne kutup ayısı kendine bir mağara yapar . Doğum yaparken de bu mağarada saklanır. İlkbaharda anne kutup ayısı ve yavru kutup ayıları dışarı çıkıp beraber oyun oynarlar. Kutup ayıları  bütün ayıların en büyüğüdür.

Ayrıca kutup ayıları çok iyi yüzerler ve buzlu sularda saatlerce durabilirler. Kutup ayıları çok soğuk bir yerde yaşıyorlar değil mi? Kutup ayıları çoğunlukla  fok balıklarıyla beslenir. Ayrıca Deniz kuşu,balık,mors adı verilen deniz aygırı ,kutup tilkisi, balina ve yengeç gibi her tür hayvanı yerler. Dişi kutup ayıları 9 ay süren hamilelik döneminin ardından genellikle ikiz doğururlar. Anne kutup ayısı doğurduktan sonra yavrusuna 2-3 yıl bakar . Bunun dışında kutup ayıları yalnız yaşamayı tercih ederler. Kutup ayılarının doğal düşmanları çok azdır ama suyun içindeyken deniz aygırı saldırısına uğrayabilirler. Bazen de erkek kutup ayıları kendi yavrularına saldırabilirler. Kutup ayıları saate 10 km yüzebilirler. Kutup ayılarının 3m ‘ye kadar boyu vardır. Kutup ayıları 30 yıl yaşar. Kutup ayıları

uzun ve kalın kürkleri kutup ayılarına rahatlık ve sıcaklık sağlar. Kürkün altında donmağı adı verilen kalın bir yağ tabakası vardır. Ayrıca kutup ayılarının kürkleri çok yumuşaktır ve kürkleri beyazdır.

 

(Visited 308 times, 1 visits today)