KUTUP MACERASI

Soğuk bir ocak akşamıydı ve o gün annemin doğum günüydü.Dayım ve annemin arkadaşları anneme sürpriz yapmak için ellerinde pasta ile evimize geldiler.Annem ve ben çok şaşırdık annemin doğum gününü kutladık biraz pasta yeyip yatım.Rüyamda kocaman bir pasta gördüm.Evde herkes uyurken uyandım ve buzdolabındaki pastadan biraz almaya gittim.Buzdolabını açar açmaz beyaz bir ışık gördüm ve gözlerim fal taşı gibi açıldı.Gök yüzünden her yeri karlarla kaplı bir yere doğru düşüyordum.Önüme birden bir kutup ayısı çıktı ve ona çarparak durmayı başardım.Kutup ayısı biranda benimle konuşmaya başladı.” Merhaba benim adım Beneksiz” dedi.Merhaba ben Kuzey diye cevap verdim.Beneksiz çok mutsuz görünüyordu.Ona neyi olduğunu sordum. Anlatmaya başladı.” Petrol arama sondaj gemileri burada petrol arıyor,o gemilerin çıkardığı dumanlar,sondaj makinelerinin atıkları,attıkları çöpler buzulları eritiyor.Kuzey bize yardım edebilir misin?” dedi.Ona yardım edeceğimi söyledim.Beneksiz çok sevindi; ama ona bir şartım olduğunu söyledim.”Buradan evime nasıl döneceğimi söyleyeceksin “dedim .O da bu şartı kabul etti.

Hem Beneksiz’e yardım etmek,hem de bir an önce evime dönmek istiyordum.Hemen sondaj gemilerinde çalışan bir adamın yanına gittim.”Merhaba bayım”dedim, adam da bana” Merhaba küçük adam” dedi.Benim ismim Kuzey,sizin isminiz nedir diye sordum.İsminin Barış olduğunu söyledi.Barış Bey size bir soru sorabilir miyim?Tabi ki buyurun dedi.”Siz  burada ne iş yapıyorsunuz?Burada yaşayan hayvanlara zarar veriyorsunuz ,ilkim değişikliğine neden oluyorsunuz.Sizin  tek düşündüğünüz kendi menfaatiniz, burada yaşayan canlıları düşünmüyor musunuz?” Barış Bey biraz düşündükten sonra bana baktı.”Galiba doğru söylüyorsun Kuzey.Ben burada yaşayan hayvanlara ne yaptığımızı hiç düşünmüyordum hemen bu petrol işini durduracağım ve buradan hemen gideceğiz ” dedi. Beneksiz’e bu haberi vermek için hemen tanına koştum.”Beneksiz buzulların erime işini çözdüm; sen de e söyle bakalım ben buradan nasıl çıkacağım” dedim.Beneksiz ” çıkmanın tek bir yolu var o da uyanman ” dedi.Nasıl yani??? “Ancak uyanırsan evine dönebilirsin.Düşünsene hiç kutup ayısı konuşabilir mi?  Aslında bunların hepsi senin rüyanın bir parçası”….

Gözünü açıp kapadım bir de ne göreyim evimizin balkonunda soğuktan donmuş bir şekilde yatıyorum.Bunları hepsi aslında bir hayalmiş.Pastayı da babam bitirmiş.

(Visited 44 times, 1 visits today)