Kutup Macerası

Orjinal adı “Eight Below” olan Kutup Macerası filmi çok etkileyici ve duygusal bir filmdir. Filmi izledikten sonra mutlaka bir köpek sahibi olmak isteyeceksiniz. Ama bu film köpeklerle ya da köpek sevgisi ile ilgili değildir. Film bizlere daha iyi ve vicdanlı insan nasıl olunur  ve insanın değer verdikleri için mücadele etmesi gerektiğini anlatıyor.

Film Kutuplar bölgesinde geçiyor. Jerry SHEPORD bu bölgede araştırma yapan bir ekipte kurtarma rehberi olarak çalışan bir rehberdir. Jerry sekiz tane kızak çeken köpekle birlikte tüm bölgeyi gezer ve ayrıca bu sekiz köpeği ayrı ayrı özelliklerine göre eğitir. Jerry’ nin en yakın arkadaşı pilot Katie ve haritacı Cooper’dır. Bir gün kutup bölgesine araştırma yapmak ve kendi çalışması için taş parçası bulmak için Dr. Davis Mc Claren gelir. Dr. Davis Mars’tan dünyaya düşen bir taşı aramaktadır. Bu taşın kutup bölgesinde olduğunu tespit etmiş ve onu bulmak için buraya gelmiştir. Jerry’ nin rehberliğinde sekiz adet köpegi de alarak aramaya başlarlar. Köpekler çok akıllıdır ve grup çalışması yaparak ilerlerler. Bir ara Dr. Davis derin kuyuya ve oradan da denize düşer. Donmak üzeredir. Buz çok ince olduğu için kimse onu kurtarmaya gidemez. Ama köpeklerin lideri ” Maya” onu kurtarır.

Çok yorucu ve uzun kar fırtınalarının ardından Dr. Davis aradığı Mars’ tan gelen taşı bulmuştur. Ancak kutuplar bölgesinde çok büyük bir fırtına başlamıştır ve Jerry ile Dr. Davis taşı bulduktan sonra kamp alanına dönemezler. Yollarını kaybederler ve donma tehlikesi yaşarlar. Sekiz köpek bu iki insanı kampa getirir. Ama bunlar baygındır ve donmaya başlamışlardır. Fırtına da çok şiddetlenmiştir ve kutuplar yaşanamaz olmuştur. Uçaklarla insanları taşırlar ve kutupları boşaltırlar. Ancak köpeklere uçakta yer kalmamıştır.

Jerry baygındır. Iki hafta sonra kendine geldiğinde kutuplardan uzaktadır ve ķöpeklerini alamamıştır. Bunu öğrendiğinde çok üzülür. Aradan günler, aylar geçer. Jerry’ nin kutuplara tekrar dönmesi için çok paraya ihtiyacı vardır ancak bu parayı bir türlü bulamaz. Jerry çok üzülür, hayata küser. Çünkü kendi hayatını kurtaran ķöpeklerinin hayatını kurtaramıyordur.

Dr. Davis de bu duruma çok üzülür. Kendisi Mars’tan gelen taşı bulmuş, çok meşhur olmuş ve çok büyük bir para ödülü almıştır. Kendisi de sekiz köpek için vicdan azabı çekmektedir. Dr. Davis parayı köpekleri bulmak için harcamaya karar verir. Jerry, Cooper, Katie ve Dr. Davis köpekleri kurtarmak için tekrar kutuplara giderler.

Peki sonucunda ne olur? Acaba köpekler hala sağ mıdır? Jerry köpeklerini zamanı da kurtara bilecek mi? Bunun sonucunu size anlatmayacağım. Filmi mutlaka izleyin.

Bence bu film harika. Çünkü insanlara sevdikleri ve değer verdikleri şeyler için mücadele etmeleri gerektiğini anlatıyor. Köpekler ise zaten süperler.

(Visited 377 times, 1 visits today)