Kütüphaneler Yaşayacak Mı?

Günümüzde teknolojilerin gelişmesi üzerine neredeyse her şey dijital bir hale getirildi. Tabii dijital hale getirilemeyen şeyler de var. Mesela gerçek insan ilişkileri asla dijital hale getirilemeyecek. Ama çoğu şey artık dijitalleşti. Buna kitaplar da dahil.

Günümüzde çoğu insan bir kitabı satın alıp ya da bir süreliğine birisinden almak yerine bilgisayar ya da telefonlarını açıp o kitabı istedikleri zaman istedikleri yerde okuyabiliyorlar. Eskiden bunu yapmak için yakınlarınızda bir kütüphane olmalı ve o kütüphanede de istediğiniz kitap olmalıydı. 

 

Kitapların dijitalleştirilmeleri kötü bir şey değil, sadece kütüphanedeki kitap kokusu duyamayacağız ya da bir kitabı bulmak için zaman harcamak gibi şeyleri yapmamıza gerek kalmayacak. Bunların hem kolaylaştırma yanları var hem de insani özelliklerimizi kaybettirecek halleri var. Şu ana kadar tanıdığım eski kitap kokusu ya da yeni kitap kokusunu sevmeyen biri yok. Eğer böyle insanlar varsa büyük ihtimalle kütüphane kokusu duyamayacak çünkü teknoloji ilerliyor ve kütüphaneler yok oluyor.

 

Bir de seslendirilen kitaplar var. Onlar insanları tembelleştirmek için var olduğunu düşünüyorum, çünkü bir insanın kendisi kitap okuyabilmeli ve kitap okumayı sevmeli

Tüm bu yazdıklarımı özetlemek gerekirse, kütüphanelerin yok olması ile birlikte insanlar daha az insan olmaya başlayacak ve teknoloji tüm insani duygularımızı yok edecek

(Visited 22 times, 1 visits today)