Kütüphaneler Yok Mu Olacak?

  Herkese merhaba, bugün şubat ayı blog konularında dikkatimi çok çeken, beni uzun süre düşündüren bir konu hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Konumuz: Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ve e-kitapların yaygınlaşması nedeniyle kütüphanelerin gelecekte hayatta kalma şansı var mı? O zaman konuyu da öğrendiğimize göre başlayabiliriz!

  Ben kitap okumayı gerçekten çok severim. Kitapların kokuları, kapakları, ayraçları çok dikkatimi çeker ve kitap alışverişleri yapmayı da çok severim. Bu dönemde artık insanlar internetten e-kitap olarak okumaya başladı kitapları. Sizler daha çok internet üzerinden mi, yoksa normal bir şekilde mi kitap okuyorsunuz? Şahsen ben sürekli elimin altında bir kitap olmasını tercih ederim çünkü teknolojik aletlere baktığımız sürenin üstüne birde internet üzerinden kitap okumayı eklediğimizde, gözlerimiz daha fazla yorulup, zarar görebilir. Tam da en heyecanlı kısmında şarjımız bittiğinde, elektrikler kesildiğinde, internet gittiğinde okumamız yarım kalabilir. Bunu hiç birimiz istemeyiz değil mi? Ayrıca kitabın elimde olması, sayfalarını çevirmem, güzel ve önemli kısımların üstünü çizmem, bir kütüphanemin olması benim daha fazla tercih ettiğim bir durum, tabi ki diğer her düşünce gibi bu da kişiden kişiye değişebilir. Peki ya e-kitaplar yüzünden kütüphanelerin yavaş yavaş ortadan kalkma şansı var mı? Sanmıyorum. Çünkü şu anda benim gibi elinin altından okumayı tercih eden bir sürü kitap kurdu var. Ve bazı insanların böyle tercih etmesinin kütüphanelerin yok olmasına neden olacağını düşünmüyorum. Ayrıca insanlar kütüphaneye sadece kitap okumak, kitap ödünç almak için gitmiyorlar öyle değil mi? Ders çalışmak için orada bulunan bir sürü insan var. Fakat e-kitap okumayı sevenler için e-kütüphaneler hayata geçebilir. İnsanlar grup halinde veya tek olarak orada ders çalışıp kitap okuyabilirler. Pandemi dolayısıyla evde olduğumuz bu dönemde bu harika bir proje olabilir.

  Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi benimle birlikte paylaşmayı unutmayın! Bir sonraki bloğumda görüşmek üzere!

(Visited 29 times, 1 visits today)