Kütüphanelerin ve Kitapların Geleceği

Evet herkese merhaba, bugün size kitaplardan ve kütüphanelerden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi günümüzde fiziksel kitaplar yerine e- kitaplar (elektronik kitap) yer almaya başladılar. Örnek olarak; bir yere tatile gidiyorsunuz ve kitap okumayı çok seven birisiniz. Yanınıza on tane çok kalın ve ağır kitap almayı mı, yoksa ince ve içinde istediğiniz kadar kitap taşıyabildiğiniz, incecik bir ekranı mı almayı tercih edersiniz? Ben, e-kitabı (elektronik kitap) tercih ederdim açıkçası.

E- kitapların da (elektronik kitap) vücudumuza bir takım zararları var. Fakat, gelecekte fiziksel kitapların yerlerini bu incecik ekranlar mı alacak acaba?

Bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım. Öncelikle bana göre eğer kişisel bir okuyucu değilseniz yani eski kitapları veya eski kayıtlarla uğraşıyorsanız mutlaka kütüphaneye gitmelisiniz. Çünkü istediğiniz bilgileri bulamayabilirsiniz. Öte yandan insanlar genellikle, (kişisel okuyucular) kütüphanelere gitmeyi tercih etmiyorlar, her şeyi online (çevrimiçi) sipariş etmeyi tercih ediyorlar.

Bana göre; gelecekte yeni kütüphaneler yapılmayacak ve insanlar kütüphanelere gitmeyecekler hatta, gelecekte ağaçların kesilmemesi adına ve gerek olmayacağından kitaplar basılmayabilir bile. Ama, , e-kitap (elektronik kitap) denen bir şey de olmayabilir ve insanlar kitapları kendi elektronik cihazlarından (tablet, cep telefonu, bilgisayar) okumayı tercih edebilirler. Ayrıca, belki de gelecekte elektronik cihazlarının verdiği zararlı ışınlarla ilgili bir çözüm bulunabilir.

Aslında, bu teknoloji gelecekte var olacak diye bir şey yok, sadece gelecekte nasıl olur veya gelecekte nasıl bir yol izlenir. Şu anda da var ama biz tercih etmiyoruz. Kim bilir belki gelecekte insanların daha fazla tercih etmesi için iyileştirilir. Bu nedenle, gelecekte ne olacağını kesin olarak bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz. Sadece bence; gelecekte kütüphaneler ve fiziksel kitaplar çok değer kaybedecekler. Onların yerlerini elektronik olanları alacak…

Yağız Erkam Çelebi

(Visited 43 times, 1 visits today)