‘Lagom’ Bir Ülke, ‘Lagom’ İnsanlar: İsveç

1-İsveç Metali

Seksenlerin sonu ve doksanların başında death metalin temelleri Amerika’da atıldı. Bu akım müzik dünyasında büyük ses getirdi ve ardı ardına gruplar kuruldu. Trash metal death metale yerini bırakmaya başlamıştı. Obituary, Cannibal Corpse, Morbid Angel death metalin Amerika kolunu oluşturuyordu.

Avrupalı gruplar ise boş durmuyordu. İngiltere Napalm Death ve Carcass’ı öne sürerken, özellikle İsveçli gruplar bu müzik kolunun Avrupa’daki en büyük temsilciliğini yaptı. Avrupa’da yapılan death metal Amerika’daki koluna göre daha sanatsal ve melodik bulundu.

Dinleyebileceğiniz İsveçli gruplar: Dark Tranguillity(en uzun süredir aktif olan grup ve İsveç death metalin yaratıcılarından), In Flames, At The Gates, Unleashed…

sm

2-Güneşlenen bir kadının hırsızları yakalayabildiği ülke

İsveç’te parkta güneşlenen Mikaela Kellner, İsveç Ninja yarışmasını kazanmış 11 yıllık polis memuruydu. Bir adam dergi satarak evsizlere yardım için para topladığını söyledi. Bu sırada Mikaela’nın arkadaşlarından birinin cep telefonunun kaybolduğunu fark ettiler. Halter kaldırma gibi güç sporlarıyla uğraşan bu kadın hırsızın peşinden koşarak onu yere serdi.

3-Lagom

İsveçlileri tarif ederken bu kelime ile başlayabiliriz. ‘Lagom’ tam karşılığı olmasa da ‘tam kararında’ olarak çevrilebilir. İsveçlilerle tanışıp bir soru sorarsanız cevabın lagom olması büyük ihtimaldir. Zaten İsveçliler lagom bir hayat sürerler.

lagom

4-Fika

Lagomdan sonra en sık duyabileceğiniz şey ‘fika’ olabilir. Fika, İsveççede yapılan işe ara verip kahve ile ufak tefek şeyler yemek anlamına gelir.

fika

5-İsveç ve Suç Oranı

İsveç’te intihar oranı yüksektir. “İsveç çok sıkıcı bir yer, hayat gridir, bu yüzden insanlar kendini öldürüyor.’’ anlayışıyla başı belada olan İsveç, yapılan bir araştırmaya göre intiharın çok olması ile ilgili ilk yirmide bile değildir. Bu araştırmalara göre, intihar oranı en yüksek olan ülkeler Baltık ülkeleri ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri çıkmıştır.

6-En İyi İngilizce Bilen İsveçliler

54 ülkeden toplam 2 milyon kişinin katıldığı 2012’de yapılan bir araştırmada katılanların İngilizce seviyeleri incelendi. Education First’ün yaptığı araştırmada  2012 yılında İsveç 1. oldu.

İsveç insanı İngilizce öğrenimine erken yaşta başlar. İsveç gibi bir ihracat ülkesinde İngilizce seviyesi önemlidir. Tek bir araştırmaya bakmaksızın İsveç’e giden birçok insanın bu yorumda bulunduğunu ve belediye çalışanlarının bile İngilizce bildiğini söylediklerini duyabilirsiniz.

7-…Ve evet çok güzeller…

Güzellik de cinsiyetlere eşit dağıtılmış. Erkekleri de kadınları da çok güzeldir. Birçok kişiye göre en çekici millettir. Böyle düşünen az olmasa gerek ki; Tolkien’in bile Yüzüklerin Efendisi’ndeki elfleri İsveçlilerden esinlendiği söylenilir. Zarif, uzun altın sarısı saçlar, bembeyaz bir ten… Aynı zamanda Avrupa’da en fazla sarışın oranına sahip ülke İskandinav ülkeleridir. Genlerine kurban İsveçlilerin bizlere kazandırdıkları arasından Skarsgard kardeşler (favorim Bill Skarsgard), Ben Dahlhaus, Elsa Hosk örnek verilebilir.

ip

 

Kaynaklar

http://www.uludagsozluk.com/k/iskandinav-%C3%BClkeleri/

https://eksisozluk.com/isvec–58696?p=93

En iyi İngilizce bilenler İsveçliler

http://pelatros.blogspot.com.tr/2012/01/isvecliler-nasldrlar-10-admda.html

 

(Visited 201 times, 1 visits today)