Lezzetli Ege Anları; Ege Günlüğü

Herkese merhaba, bu yazımda sizlere sık sık gittiğim bir restoran olan Ege Günlüğü’nden bahsetmek istiyorum. Ege Günlüğü’ne ilk defa yaklaşık 1 yıl önce gittim. Burada adından da anlaşılabileceği üzere Ege’ye özgü yemekler yapılıyor.

Ege Günlüğü’nün menüsünde etli yemekler değil, çoğunlukla zeytinyağlı yemekler yer alıyor. Dilerseniz öncelikle bu restoran(ların) genel yapısı yani havasından bahsedeyim. Ege Günlüğü’nün gördüğüm tüm şubelerinde sanki Alaçatı’da ya da Bodrum’daymış gibi bir his veriyor. Genellikle beyaz masa ve mavi veya diğer renklerde olan sandalyeleri ile burasının bir ege lokantası olduğunu bence herkes kolayca tahmin edebilir.

İç Anadolu’nun ortasında sizi 1-2 saatliğine de olsa Ege’ye götürebilecek bir yer burası. Gerek logosundaki begonviller olsun gerek dekorları, gerçekten bir alışveriş merkezinde diğer “Fast Food” restoranları arasında farkını hissettiriyor.

Şimdi, burada zeytinyağlılar için 3 çeşit tabak bulunuyor. Bu nedenden dolayı genellikle bu restorana gittiğinizde önünüze bir menü gelmiyor. Yemeklerin bulunduğu yere gidip tabağın ya porsiyon, ya da karışık tabak olarak küçük veya büyük olacağını seçiyorsunuz. Porsiyon tabakta 1 çeşit yemek seçebiliyorsunuz fakat dilerseniz porsiyon tabakta 2 çeşit yemek alabilirsiniz, karışık tabaklarda ise küçük boyunda 6 farklı çeşit ve büyük boyunda 8 farklı zeytinyağlı isteyebiliyorsunuz. Burada iki kişilik bir yemeğin ortalama fiyatı 35 TL fakat tatlı da yemek isterseniz iyi bir seçim yapmış olursunuz ve kahve ile beraber tatlıyı sipariş ederseniz bunları size indirimli fiyattan sunuyorlar.

Biraz yemeklerden bahsetmek gerekirse belki de aranızdan bazıların ilk defa duyabileceği yemekler de size sunuluyor. Salatadan balığa, balıktan sarmaya, sarmadan çullamaya kadar şahsen benim daha önce hiç görmediğim yemeklere yer veren bu menüye göz atalım;

“Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz / Koruklu Bamya / Tarçınlı Barbunya / Pilaki / Pazı Çullaması / Nar Ekşili Patlıcanlı Börülce Piyazı / Zeytinyağlı Yeşil Domates / Elmalı Kırmızı Pancar / Avokadolu Rezene / İncirli Yaprak Sarma Nar Ekşili / Kabaklı Cibez / İç Baklalı Enginar / Cevizli Semizotu Yoğurtlaması / Ege Musakkası / Sebzeli Çipura Fileto / Erişteli Yeşil  Mercimek Çorbası / Fırında Hardallı Somon / İzmir Köftesi / Köz Patlıcan Çorbası”

Fakat bunları her zaman her yerde bulmak maalesef ki mümkün değil. Bunun nedeni yemekler mevsiminde toplanan sebzelerle hazırlanıyor.

Dilerseniz menünün tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ee, peki sadece zeytinyağlı mı yiyeceğiz oraya gidince? Tabii ki menüde sıcak yemekler de mevcut. Bunlardan bazıları Bodrum Usulü Mantı, erişte çeşitleri ve Karışık Ege Otları Kavurması.

 

Size bu restoranın çalışanlarından da bahsetmek isterim. Genellikle çoğu kibar ve güler yüzlü, bir çay söylediğinizde istediğiniz çayı 1 saat bekletmeden getiriyorlar, ilgililer oraya gittiğiniz zaman size yardımcı oluyorlar. 

Ege Günlüğü’nün şimdilik Kentpark, Gordion, Armada ve Bilkent’te şubesi bulunuyor.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın…

Kaynaklarım;

–  http://www.egegunlugu.com

– https://www.zomato.com/tr/ankara/ege-günlüğü-söğütözü/reviews

(Visited 173 times, 1 visits today)