SONY DSC

Lidyalılar Olmasaydı

 

Parasız bir dünya. Ne kadar garip değil mi? Böyle bir boşluk sanki. Dünya üzerinde ne bir amaç var ne bir istek. Her şey insanlara anlamsız geliyor. Lidyalılar dünya üzerinden siliniyor. Çalışma arzusu gittikçe yok oluyor. Sonuçta bütün hedeflerin anahtar kelimesi para. Mesela kariyer mi istiyorsun. Temeli para ya da saygınlık kazanmak mı PARA. Tanınmak mı istiyorsun PARA. Bu kelime bir yapbozun en temel parçası.

Şimdi normal bir iş adamının ya da kadınının günlük rutinini gözden geçirelim. Sabah alarmıyla erken kalkar. Elini yüzünü yıkar. Kahvaltısını yapar. İşine gider. Öğle tatiline kadar çalışır. Ofis bunaltdıysa dışarı çıkar yemeğini yer. Ofise döner. Mesai bitiş saatine kadar işlerini bitirir. Hatta bazen fazladan mesai yapar. Evine dönerken market alışverişini yapar. Günün yorgunluğuyla beraber yatağına gider ve uyur. Şimdi parasız bir dünyada olduğunuzu düşünün ve bu günlük rutini yorumlayalım.

Sabah erken kalkar dedik. Peki bir amacımız yoksa neden erken kalkalım. Elini yüzünü yıkar. Tesisatla ilgili bir sıkıntı çıktı diyelim. Peki kim bu sorunu halledecek. Sonuçta bu işin ucunda bir kazanç yok. Kim sabah erkenden kalkıp bu işi yapsın ki. Kahvaltısını yapar. Yapar da nasıl? Takas yöntemiyle. Sonuçta o sabah yediğimiz domatesler salatalıklar gökten inmiyor. Onları yetiştirenler var. Peki para olmazsa o çifçiler niye meyve sebze yetiştirsin. İşe gider dedik. İşte en tuhafı da bu. NİYE? Niye işe gider. Ne amacı olabilir ki. İşkoliklik denilen bir şey var ama bu kadarda amaçsızken değil. Biz yinede gittiğini var sayalım. Öğle tatiline kadar çalıştı ve dışarıda yemek yemek istedi. Peki kim dışarıda para karşılığı olmadan tanımadığı bir insana yemek hazırlayıp, servis etsin. Ofise geri döndünüz. Mesai saatiniz bitti ama işleriniz bitmedi. Fazladan mesaiye kalmanız gerek ama neden? Para yok, bir kazanç yok. İş dönüşü markete gideceksiniz ne çalışan, ne kasiyeri, ne de yiyecek bir şey yok. Çünkü para yok.

Para insanların uğruna çalıştığı en büyük amaçtır ve bu amaç ortadan kalkarsa dünya tembelleşmeye başlar. Takas deiğimiz olay artar ve üretim gerçekleşmez. Üretim gerçekleşmezse de gelişme dediğimiz olay kaplumbağa hızında ilerler hatta zamanla gerilemeye bile başlar.

 

 

(Visited 117 times, 1 visits today)