Limitsiz

0

Artık hem günümüzde hem de gelecekte işimize en çok yarayacak olan şeydir belki de bilim. Ne de olsa bilim, insanların inandığı ve “Her şeyin mantıklı bir açıklaması vardır.” Sözünün Türkçe karşılığıdır bilim. Yapılan her iş, icat edilen her buluş ve daha fazlası bilimle mümkündür. Bilim olmadan yapılan her işte sıkıntılar meydana gelir. Çünkü eğer yaptığınız işin mantıklı bir açıklaması yok ise yaptığınız işe kimse inanmaz. Herkes mantıklı bir açıklama ister, kimse neye inanması gerektiğini anlamaz. Bilimle her şey çözülebilir diyen pek çok insan var. Peki ya bilim, Milletlerin sınırlarına takılacak kadar güçsüz müdür?

İnsanlar daima bir gelişim süreci içerisindedirler. Hayatın en temel kavramlarından birisidir gelişim. Ancak gelişimin en temel yapı birimi, onu olduğundan daha iyi gösteren şeydir bilim. Hayatın gerçekleri içerisinde sürdürülen bu yaşam, insanların gelişimden sürekli etkilenir. Örneğin icat edilen yeni bir buluş, bütün insanların hayatını kolaylaştırdığı için insanlar başka bir iş ile uğraşırken artık daha kolaylıkla işlerini halledebiliyorlar. Bilim halledemeyeceği bir şey, üstünden gelemeyeceği bir şey olduğunu sanmıyorum. Bilim daima üstüne daha fazla tuğla koyarak ilerler. Ancak asla durmaz. Limitsizdir bilim. Sınırları olmayan insanlar geliştikçe o da gelişen gerçek manada bir süper güçtür bilim. Bilimin üstesinden gelemeyeceği bir şey olmadığını söylemiştik. Peki ya Milletlerin sınırları bir istisna mıdır?

Ülkelerin sınırların bu kadar güçlü olduğunu sanmıyorum. Sınırlar, olmazsa zaten dünya daha yaşanası bir yer olmaz mı? Tabii ki de bazı kurallar ve yasaklar olacaktır ancak konu eğer bilimse bazı limitleri ortadan kaldırmak gerekir. Bilim bütün dünya için geçerli bir kavramdır. Yani başka bir ülkede bilim farklı algılanırsa, bu oldukça karışıklığa yol açar. Dil kavramının belirsizliği de işin içine dahil olacağı için karışıklık iki katına çıkar. Bilim, insanların kafalarındaki soru işaretlerini yok eder ve bu soru işaretlerini yok ederken sınır tanımaz. Sınır tanımadığı gibi yok edilemez bir süper güçtür bilim.

Bilim, bizlere her şeyin mantıklı bir açıklaması olduğunu gösterirken, aynı zamanda insanlara hayatın gerçeklerini gösterir. Mantıklı bir açıklama isteyen her insanın gideceği ilk adrestir bilim. Milletlerin dahi sınırını tanımayan, asla gelişmekten bıkmayan, geliştikçe daha komplike olan ve daha komplike olunca limitlerin onu durduramayacağı bir hale gelen durdurulamaz, önlem alınamaz bir kavramdır bilim. Her şeyin daha fazlasını arayan kişilerin en temel taşıdır bilim.  Limitleri zorlamak, her zaman en iyisini aramak ve daha fazla gelişim. Bir şey hatırlattı değil mi?

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author