Liseye Geçiş Sınavı Nasıl Olmalı?

Biliyorsunuz ki liseye geçiş sınavında değişikler gerçekleşti. Peki değiştiyse yeni sınav sistemi nasıl olacak diye düşünüyorsunuzdur eminim. Ama her nasıl olursa olsun her halükarda yine bir sınav sistemi olacak .
Bu sene olacak olduğumuz TEOG sınavı yaklaşık bir buçuk ay önce kaldırıldı ve biz şu anda ne yapacağımız ya da nasıl bir türde olacağımız bizi tedirgin etmeye başladı.Peki bu sınav açık uçlu mu yoksa test mi olacak diye tedirginiz. Çünkü açık uçlu da seçme şansınız yok. Ama eğer test olursa bizim için daha kolay olacak diye düşünülüyor. Benim düşüncem ise sınavın test olması. Herkesin dediği gibi gerçekten herkes açık uçlu olursa herkesin cevaplarını doğru kontrol edilebilecek mi? Ama test olursa optik okuma sayesinde yanlış okuma ihtimali daha da azalacak.Öyle değil mi? Hem de sınav başarısı da her öğrenci için çok önemli olmayacak mı? Aslında hem de açık uçlu olmalı bana göre.Bu sayede öğrenciler daha çok çalışmaya başlayacak.Benim diğer düşüncem ise her öğrencinin yeteneklerini kullanıp, onları sınav açısından değerlendirmenin gerektiği. Her öğrenci ne kara çok uğraşırsa uğraşırsa o kadar meyvenin tadına varacaktır.
Kısacası şunu söylemek isterim ki sınav hem açık uçlu hem de test olmalı ve öğrencilerin yetenekleri sınavda değerlendirilmeli.Bu sayede emeklerinin karşılığı verilmiş olsun.

(Visited 55 times, 1 visits today)