Loki’nin Sofrası

Duyduğunuzda saçmalığını sorguladığınız fakat başkalarının ona kör kütük inandığını gördüğünüz bir şey var mı? Bu değişik bir o kadar da birçok kişinin ısrarla üzerinde durduğu batıl inançların çıkış yeri neresi peki? Mesela 13 sayısı… Kötü şans getirir derler. Peki bunun aslı astarı var mı? Neden 12 ya da 14 değil de 13?

13 Sayısı

      Neden bazılarımız bu sayıyı görünce ölesiye korkuyor? Korku deyince abarttığımı sanmayın. Gerçekten bazıları bu sayıyı görünce korkuyor hatta bu sayının olduğu yerlerden uzak bile durmaya çalışıyorlar. Hatta bazı Hristiyan ülkelerde, otelllerde 13. kat bile yoktur . Tabii sadece numara olarak yoktur. Mantıken 14. katta kalan birisi normalde 13. kattadır. Orda kalanlar bunun olduğunu gerçekten fark edemiyor sanırım.
     Dünyadaki başka ülkelerde ise evlerin kapı numaraları 13 olmasın diye 12+1 şeklinde gösterilir. Veya bazıları 12A olarak da kullanabilir. Peki bu 13 korkusunun çıkış kaynağı neresidir? Bunun cevabını bulmak için biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor. İşte o geçmişte bizi karşılayan Dünyaca ünlü bir tablodur.
Son Akşam Yemeği…
       Leonardo Da Vinci’nin bu ünlü tablosunda Hristiyan inanışına göre İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki akşam, havarileriyle yediği son yemek resmedilmiştir. Hatta bu resimde İsa, etrafında toplanan insanlara içlerinden birisinin kendisine ihanet edeceğini söylediği an gösterilmiştir. Havarilerin yüzündeki bu şaşkınlık ifadesinin sebebi budur. Hepsi şaşkın bakıyorlar ve davranıyorlar. Sizin de görebileceğiniz gibi masanın etrafında toplanan kişi sayısı 13’tür. Havarilerden yemeğe katılan son kişinin isminin Yahuda olduğu söylenir. Yani 13. kişi. İhanet eden kişi. Öyledir ki günümüzde bile Batıda bazı lüks restoranlarda ve lokantalarda bir masanın etrafına 13 kişinin oturmasına izin verilmez.
       İncil’de bu konuya, 13 sayısının uğursuzluğuna, değinilmemiştir. Belki de biz biraz daha derinlere, biraz daha geçmişe gitmeliyizdir. Bu tablodan 1800, günümüzden ise 3800 yıl önceye; Mezopotamyaya gitmemiz gerekiyor. Tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanununa bakıyoruz. Hammurabi Kanunlarına… Yaklaşık iki metrelik silindirik bir taşın üstüne çivi yazısı ile yazılmış olan bu kanunlar tam 282 madde.
       Daha doğrusu 281 madde çünkü 13. madde yok bu kanunlarda. 13 sayısının o zamanlar bile uğursuz kabul edildiği söyleniyor. Dolayısı ile 13 sayısının uğursuzluğu hakkında elimizdeki en eski delil budur diyebiliriz. İlginç olan şey şudur ki bu 13 sayısının uğursuzluğu sadece bu kanunlarla kalmış değildir. Bir sürü hikaye ve destanda da bu konudan bahsedilir. Mesela bugünkü İran topraklarında yaşayan Persler ayın 13’ünde kötü şanstan kaçınmak için evlerinden çıkmazlarmış. Yine rivayete göre antik bir Babil şiiri olan “Song of Ishtar”ın dizelerinin 13.’sünde ölüm tanrıçasının adı geçermiş. Tarot kartlarında da 13. Kart ölüm kartıdır.
       Biraz daha eskiye gittiğimizde karşımıza İskandinav Mitolojileri gelir. Bir destana göre 12 tanrı Valhalla’da bir yemeğe davet edilir ve bir sofranın etrafında toplanırlar. O sırada onlarla beraber davetsiz bir misafir de gelir. O kişiyi duymuşsunuzdur daha önce. O 13. Tanrı Loki’dir.
      Çok geçmeden sofradaki 12 tanrıdan en favorisi olan iyilik tanrısı Baldır (Loki’nin abisi), Loki tarafından öldürülür. Yani sizin de anlayacağınız üzere yine bir sofraya 13 kişi sığamamıştır. 13. Kişi uğursuzluk getirmiştir.
*https://www.kutsalsozluk.com/loki-duzenbazlik-sinsilik-ve-kotuluk-tanrisi.html
**https://tr.wikipedia.org/wiki/Son_Akşam_Yemeği_(tablo)
***https://arkeofili.com/babil-krali-hammurabi-kimdi/
****https://tr.wikipedia.org/wiki/13_(sayı)#:~:text=Hristiyanlıkta%2013%20sayısının%20uğursuzluğu%20ile,olan%20Yahuda%20onu%20ele%20verir.
*****https://evrimagaci.org/13-sayisi-ve-ugursuzluk-13-sayisinin-ugursuz-olmadigi-gercegi-bize-bilimle-ilgili-neler-ogretir-2352

 

(Visited 33 times, 1 visits today)