Londra Gezisi

big ben ile ilgili görsel sonucu

1-Big Ben

Resmi adı Elizabeth Kulesi’dir. Westminster Sarayı’nın yanında bulunan saat kulesidir. Big Ben aslında saat kulesinin çanının adıdır. Fakat sonradan Elizabeth Kulesi’nin adının yerini almıştır.

 

oxford üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

2-Oxford University

Benim en çok sevdiğim yerlerden biri oldu. Ayrıca Harry Potter’in çekildiği yerdir. İç yapısı çok eski olmasına rağmen etkileyici olan Oxford Üniversitesi’nin kuruluşu bilinmese de 1096 yılından beri eğitim yaptığı biliniyor.

 

tower bridge ile ilgili görsel sonucu

3-London Bridge

Londra Köprüsü hem arabaları hem insanları hem de gemileri bulunduran bir yer. Her gün belirli saatler arasında aşağı kısımdaki yer açılıyor ve oradan gemiler rahatlıkla geçiyor.

 

londoneye ile ilgili görsel sonucu

4-Londoneye

Londoneye her gün milyonlarca ziyaretçiye açık, tekne turları Londoneye’ı yakından görmeniz için bir fırsat.

 

british museum ile ilgili görsel sonucu

5-British Museum

İngiltere Müzesi, bir haftada zor gezilebiliyor. Her ülke için gezilip görülebilecek çok yer var. Tarihi yansıtıyor. Tarih yansıtması yönüyle bütün insanların hoşuna gidebilecek bir yer.

wembley stadium ile ilgili görsel sonucu

6-Wembley Stadium

Wembley Stadyumu İngiltere’nin en büyük milli sahasıdır. Burada İngiltere milli maçlarının oynanması dışında konserlerde yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan konserlerde en büyük seyirci kitlesine ulaşmış olan kişi ünlü şarkıcı Micheal Jackson’dır.

7-Art Gallery

Art Gallery ünlü ressamların ünlü tablolarının bulunduğu bir yerdir. Gerçekten çok ilgi çekici, bugüne kadar görmediğim ve farklı tablolar bulunuyor.

science museum ile ilgili görsel sonucu

8-Science Museum

Bilim Müzesi farklı icatları bulunduruyor. Alışveriş kısmına gelince hediyelik eşya dükkanında çok ilginç, işimize yarayacak hatta bazen ne olduğunu anlayamadığımız şeyler bulduk.

 

oxford circus ile ilgili görsel sonucu

9-Oxford Circus

Oxford Circus, bir sürü alışveriş mağazaları ve restoranları barındırıyor. Kızılay kadar kalabalık olan Oxford Circus, Londra’nın ucuz mağazalarının bulunduğu bir yer olarak da biliniyor.

war museum ile ilgili görsel sonucu

10-War Museum

Savaş Müzesi, savaş hakkında ilginç efektleri barındırıyor.

Restoran Zincirleri

1-Ask Pizza&Pasta

2-Calzones

3-Cafe Rouge

4-Cranks

5-Ed’s Easy Dinner

6-Pattiserie Valeries

7-Pret a Manager

8-New Culture Revolution

9-Pizza Express

10-Sofra

11-Wagamama Noodle Bar

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dışarıda yemek yerken domuz eti olup olmadığını sormalısınız. Özellikle ayaküstü yerlerde sosisli gibi yiyecekler yerken sormanızda fayda var. Kalabalık alanlarda (Oxford Street, caddeler) çantanızı önünüzde vaya rahat kontrol edebileceğiniz bir yerde taşıyın. Londra’da da Türkiye’de olduğu gibi kalabalık alanlarda hırsızlık fazla oluyor.

Bazı Farklı Özellikler

1-Otobüslerde şoförlerin oturduğu yerler camla kaplı.

2-Sürücü koltukları sağda.

Kahvaltı ve Akşam Yemekleri

Beni en çok rahatsız eden konu yemeklerdi. Kahvaltıda  mısır gevreği ve kruvasan vardı. Akşam yemeği de farklı değildi. Nugget, tavuk, makarna gibi şeyler ön plandaydı. Her öğün muz, elma gibi meyveler veriliyordu. Açıkçası yemekler Türkiye’de alıştığımızdan oldukça farklıydı.

Valiz Hazırlarken

Valiz hazırlarken mutlaka şemsiye, yağmurluk gibi eşyalarımız yanımızda olmalı çünkü yağmurun ne zaman başlayacağı belli olmuyor. Yazın bile yağmur yağması mümkün olduğundan uzun kollu tişörtler, botlar, pantolonlar daha çok tercih edilmeli. Benim dikkatimi çeken şey ise insanların naylon tulum gibi kıyafetler giymesiydi, bu tulum insanların her yerini kaplayacak büyüklükteydi.

Alışveriş

Londra’da ‘Primark, H&M’ çok bulunuyor. Tabi bizim ucuz dediğimiz bir tişört Türkiye parasıyla pek de ucuz değil. [Mesela 5 pound (Para Birimi) Türk Parası ile 24 lira oluyor]. Fakat bazen Türkiye’ye kıyasla çok daha güzel ve ucuz şeyler bulunabiliyor.

 

(Visited 249 times, 1 visits today)