Louis Braille ve Braille Alfabesi

Louis Braille Kimdir?

brailleLouis Braille, 1809 yılında Coupvray adında bir köyde doğmuştur. Louis’in babası koşum takımları yapan bir adamdır. Bir gün Louis babasına özenip biz adlı aletle deriyi delmeye başlamıştır. Bizin ucu çok keskindir ve kaygandır. Bu yüzden deneyimsiz Louis’in elinden kayar ve gözüne saplanır. Louis bağırınca annesi gelir ama gözü çoktan kararmaya başlamıştır. Louis bundan bir kaç saat sonra göremez hale gelir ve iltihap kapan gözden diğer göze de iltihap sıçrar. Böylece Louis altı yaşındayken tamamen kör olur.

Bundan bir süre sonra kasabaya Peder Palluy adlı biri gelir. Bir gün yoldan geçerken Louis’in durumunu fark eder. Bu adam körlerin de okuyabileceklerine inanmaktadır. Bu yüzden Brailleler’den izin alarak Louis’i okula gönderir. Louis okulundaki tek kör çocuktur. Ancak derslere çok özen gösterir ve söylenen her şeyi ezberleyerek öğrenmeye çalışır. Bu şekilde bir kaç sene devam eder fakat Louis artık büyüdüğü için kasaba okuluna devam edemez. Bu sefer Peder Palluy Paris’te olan körlerin gittiği bir okul bulur ve araştırmaya başlar. En sonunda bu okulun Louis için uygun olduğuna karar verir. Bunu Louis’in ailesine de sorar. Uzun bir süreden sonra ailesi Louis’in gitmesine izin verir. Louis ailesiyle vedalaşıp yola çıkar. Louis burada bir süre okuduktan sonra körler için de uzun kitaplar yazılması gerektiğini düşünmeye başlar. Gece gündüz çalışır, henüz on beş yaşındadır. Seneler boyunca kendi başına çalıştıktan sonra bunu okulun müdürüyle konuşur. Müdür çok şaşırır. Louis’e yardım etmek ister fakat yeterli parası yoktur. Louis umudu kesmez ve yeniden kendi başına çalışmaya başlar. Seneler boyu çalışıp  çok az uyuyan Louis yirmi beşli yaşlarında verem hastalığına yakalanır. Uzun bir süre ara vermek zorunda kalır. Asla iyileşemez ancak kendini iyi hissettiği zamanlarda alfabe üzerinde çalışmaya devam eder. Louis sonunda mezun olur fakat okuldan ayrılmak istemediği için öğretmen olarak kalır. Her boş zamanında çalışır ama bir sonuca ulaşamaz. Hastalığı yine artmaya başlar. Bu sefer çok ciddidir. O yüzden eve dönmek zorunda kalır. Orada dinlenirken bile çalışmayı kesmez. Tekrar Paris’e döndüğünde hedefine çok yaklaşmıştır. Ancak okula gelen yeni müdür, yeni fikirlere hiç açık değildir. Bu yüzden Louis işlerini gizli sürdürmek zorunda kalır. Bir gün dayanamayıp müdürle konuşur fakat müdür kabul etmez. Daha sonra Louis bir çalışandan müdüre, bu fikrin çok iyi olduğunu ve kesin tutacağını söylemesini ister. Görevli bunu yapar ve müdür kabul eder. Aynı zamanda okul binası da çok eski olduğu için onu da değiştirmeye karar verir. Bu fikri de açılışta anlatmayı planlar. Sonunda o gün gelir ve bütün güçlüklere rağmen alfabe kabul edilir. Bu alfabeyle körler için binlerce kitap yazılır.

alfabeBundan bir süre sonra Louis’in hastalığı çok kötüleşir. Yine evine döner ama bu sefer hastalığa yenik düşerek 1852’de hayata gözlerini yumar. Hiç kimse o zamanlar ölümünden ve ondan bir daha bahsetmez. Ancak günümüzde Louis Braille ve onun alfabesi çok ünlüdür.

 

(Visited 193 times, 1 visits today)