Maddi Değer Kaybetmek

          Kaybetmek… İnsanlarda çeşitli etkiler uyandıran bir kavramdır: bir yakınını kaybetmek, umudunu kaybetmek, uğraşıp yaptığı ödevi kaybetmek… Bunların her biri elbette ayrı bir yazı konusu olacak nitelikte durumlardır. Bu yazımda cüzdan ve cep telefonu kayıplarının üzerinde durmak istiyorum.

          Cep telefonu, günümüzde neredeyse bütün ihtiyaçlarımızı karşılayan bir teknolojiye sahip. Neler yapmıyoruz ki bu araçla? Yaşamımızın olmazsa olmazı iletişimin temel ögesi. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat gibi medya araçları sayesinde sosyalleşiyoruz. Oturduğumuz yerden bu akıllı cihaz sayesinde fatura ödeme, para havale etme, kredi kartı borcu ödeme gibi bankacılık işlemlerini yapıyoruz. En sevdiğimiz diziler, en sevdiğimiz müzikler elimizin altında. Oyun oynayarak stresimizi atıp sıradan günlük yaşantımızı zenginleştiriyoruz. Bilmem kaç  MP görüntü kalitesiyle çektiğimiz fotoğraflarla anılarımızı biriktirip dünya ile paylaşıyoruz.  Ülkemizdeki ve dünyadaki olaylardan hemen haberdar oluyoruz. Telefon sayesinde dergi ve gazeteleri istediğimiz yerde okuyabiliyoruz. Kimi uygulamalarla bir yabancı dili öğrenme imkanımız olduğu gibi, ulusal sınavlara hazırlanabiliyoruz.

Peki cep telefonumuzu kaybedersek neler olur? Arkadaşlarımızın ve aile bireylerinin telefon numaraları, sosyal ağ ve bankacılık şifreleri, fotoğraflar, hayatımızı kolaylaştıracak notlar, telefonumuz pahalıysa paramız kaybolur. Anne veya babamızın telefonunu ezbere bilmiyorsak onlara ulaşma imkanımız ortadan kalkar. Tabii tedbirli bir kişiyseniz bunların hiçbiri gerçekleşmeyebilir. Mobil operatörün sağladığı imkanla rehberinizi garanti altına alabilir,  Google ve iCloud uygulamalarını kullanarak fotoğraflarınızı yedekleyip bunlara istediğiniz cihazdan ulaşabilirsiniz. Çantanızda bulunduracağınız küçük bir not defterine en yakınlarınızın telefon numaralarını ve önemli notlarınızı kaydettiğinizde telefonunuzu kaybetseniz bile yakınlarınıza ulaşabilirsiniz.Bu durumlar ışığında telefonu kaybetmenin maddi zarar dışında  negatif bir yönünün olmadığını belirtmek isterim. Telefonu kaybettiğiniz zaman gidip yenisini almak yeterli olacaktır zaten.

Cüzdan kaybetmek ise   başımızı ağrıtacak, canımızı sıkacak türlü türlü işler açar. Cüzdanda çok fazla paranız varsa ay sonunu getirmekte zorlanabilirsiniz. Nüfus cüzdanınızı yeniden çıkartmak zorunda kalırsınız.  Kimliği yenilemenin yolu da bir hayli uzun ve çetrefillidir. Mahalle muhtarından aldığınız  “Nüfus Cüzdanı Talep Formu” nu doldurup 6 ay içinde çekilmiş 3 tane biyometrik fotoğrafınızla Nüfus Müdürlüğüne başvurmalısınız.  Müdürlük, sizden kimliğinizi kanıtlayan bilgi ya da belge isteyebilir. Bu belgeleri de hazırlayarak yanınızda bulundurmanızda fayda var.  Aynı gün içinde kimliğinizi alırsınız. Kredi ve banka kartlarına gelince… Öncelikle bankayı arayıp kayıp bildirimini yaparak kartları iptal ettirmeniz gerekir. Çalıştığınız banka insaflıysa telefonda yeni kart talebinizi alır, bir hafta içinde kartınıza ulaşabilirsiniz. Bu bir hafta içinde nasıl alışveriş yapacağınız da yakınlarınızın cömertliğine bağlıdır. 

 

Umarım cüzdanımı kaybetmem çünkü bu kadar yükün altından kalkabileceğimi zannetmiyorum. Zaten su gibi akıp giden zamana yetişemezken bir de bu sıkıcı ve yorucu işlerle vaktimi öldürmek istemem. 

Peki sizin için hangisi daha zor?

 

(Visited 184 times, 1 visits today)