Mağaza mı İnternet mi?

İnternet birçoğumuzun bildiği gibi sınırları olmayan sonsuz bir dünya. Üşengeç arkadaşlarımız içinse tam bir mucize. Eminim sizin de bir şeyi çok isteyip yorgunluktan dolayı gidip alamadığınız zamanlar olmuştur. İşte böyle zamanlarda internet yine anında yanımızda ve sizin için alışveriş yapmayı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Genel olarak kolaya kaçmayı seven varlıklar olarak oturduğumuz yerden tek tıkla alışveriş yapmak yerine, neden belirli bir mesafe katedip mağazadan alışveriş yapalım ki?

İstatistiklerde de görüldüğü gibi online alışveriş yapan kişilerin sayısı yıl geçtikçe artıyor. Dürüst olmak gerekirse ben de internetten alışveriş yapıyorum. İnternetten alışveriş yapmamın sebeplerinden bir tanesi normal mağazalarda günlerce arayıp, sonunda da yorulup aramaktan vazgeçtiğim için bulamadığım birçok şeyi internette bulabilmem. Ayrıca alacağım ürünün farklı internet sitelerinde farklı fiyatlarda olduğunu ekranımdan görebiliyorum. Böylece istediğim ürünü internetten daha ucuza alabiliyorum. Bu şekilde az da olsa paramdan ve bol miktarda zamanımdan tasarruf edebiliyorum.

İnternet her ne kadar alışveriş yapmamızı kolaylaştırsa da internetten yapılan alışverişlerin %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Fakat biraz dikkatle bu durumun da üstesinden yine oturduğumuz yerden gelebiliriz. Yapacağımız tek şey alışveriş için güvenli siteleri tercih etmek. Böylece paramızın çalınmasını veya kredi kartı bilgilerimizin  başka kişilerin eline geçmesini önleyebiliriz.

“Tercih ettiğim alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığını nasıl anlarım?” diye soracak olursanız. Kullandığınız alışveriş sitesinin SSL Sertifikalı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. SSL Sertifikalı siteler genellikle Https formundadır. Yani bir sitenin Https ile başlaması o sitenin güvenli olduğunu gösterir.

Ayrıca müşteri yorumlarını da takip edip ürün hakkında müşterilerin şikayet veya memnuniyetlerini öğrenebilirsiniz. Bu da seçim sırasında size yol gösterebilir. Oysa mağazadan ürün alırken, o ürünü alıp kullanmış eski bir müşteri ile karşılaşıp ürün hakkındaki fikirlerinden yararlanamazsınız. Seçim konusunda stant görevlisine güvenmekten başka çareniz yoktur.

Ben pazarlık yapmayı sevmiyorum. Yani ürün için ödenen ücretin pazarlık gücüne bağlı olarak kişiden kişiye değişmesinden hoşlanmıyorum. Online alışveriş yaparken ürünün fiyatı bellidir. Bu yüzden indirim kodunuz  olmadığı veya ürün ile ilgili herhangi bir kampanya olmadığı sürece o ürünün fiyatını değil 10 lira, 10 kuruş bile indiremezsiniz. Ürünün fiyatı herkes için aynıdır.

Siparişinizi verdiniz, ürün adresinize teslim edildi. Beğenmediniz mi? Ya da başka bir bedenle değiştirmek veya  iade etmek mi istiyorsunuz? Edebilirsiniz. Üstelik mağazaya gidip kasada sıra beklemeden.

Sonuç olarak internetten alışveriş yapmak, mağazadan alışveriş yapmaya göre hem daha kolay hem de daha hızlı. Bu yüzden ben genellikle internetten alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

 

Kaynakça: https://www.fonmoney.net/blog/bir-alisveris-sitesinin-guvenli-oldugunu-nasil-anlarim/

(Visited 163 times, 1 visits today)