Maldivler Okyanusun İçindeki Canlılar

Önce kısa bir bilgi.

Resim

Maldivler’deki köpek balığı olmasına rağmen, yaşayan türün özelliği sebebiyle son 32 yıl içinde ülkede hiçbir köpek balığı saldırısına rastlanmamıştır.

Artık canlılara geçebiliriz.

SU KAPLUMBAĞLARI

100 milyon yıldan fazla bir süredir dünyanın okyanuslarında kilometreler kat eden deniz kaplumbağaları, deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahip. Ancak son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri bu eski denizcilerin yaşama şansını azaltıyor.

Bugün dünya denizlerinde yaşayan yedi deniz kaplumbağası türü (Dermochelys coriacea, Eretmochelys imbricata, Lepidochelys kempii, Lepidochelys olivacea, Chelonia mydas, Caretta caretta, Natator depressus) vardır. Deri sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea), Akdeniz’de zaman zaman kaydedilen ziyaretçi bir türdür. Yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) ve iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ise Akdeniz’de yuvalayan türlerdir. Her iki türün de Akdeniz popülasyonları, Atlas Okyanusu popülasyonlarından farklılaşmış olduğu için, bunlar ayrı popülasyonlar olarak kabul ediliyor. İki deniz kaplumbağası türü daha (Eretmochelys imbricata ve Lepidochelys kempii) Akdeniz’de nadir de olsa görülüyor.

Kaplan köpek balığı en büyük ve en tehlikeli türlerden biri. Denizde yüzen ya da sörf yapan insanlara yönelik köpek balığı saldırılarının çoğu bu türe ait. Kaplan köpek balıkları önüne çıkan her şeyi yiyiyor: Kaplumbağa, kuş, balıklar (buna köpek balıkları da dahil). Hatta bazıları otomobil lastiği, tabela ve her türlü çöpü de mideye indiriyor. O yüzden onlara uzun zamandır “atık yiyici” deniyor.

deniz yıldızları ile ilgili görsel sonucu

İlginç Kısa Bilgi : Beşer kolları bulunan denizyıldızları takım üyelerinin kollarının her birinde, etkinliğe geçtikleri zaman midye, istiridye gibi iki çenekli hayvanların kabuğunu ayırabilecek kadar güçlü yüzlerce çok küçük emici ayak bulunur.

İlginç Kısa Bilgi : Deniz yıldızlarının 1600 kadar farklı türü vardır.

İlginç Kısa Bilgi : Deniz Yıldızı, avları yutulamayacak şekilde büyük olduğu takdirde, midelerini ağızdan çıkararak avlarını sarar, dış ortamda sindirirler. Sindirimin sonunda midelerini tekrar içeri çekerler.

 İlgili resim

Her yeryerdeki gibi balıklar.

İlgili resim
Maldivledeki mekanlarda ama sadece orada olmasa da ahtapot yakalayıp mangal , ızgara yaparlar.

(Visited 287 times, 1 visits today)