Mangala

Öğretmenlerin ve çocukların eğitiminde mangalanın kullanıldığını belirten Ulaş, “Faydaları hakkında çok şey söylemek mümkün. Bir tarafta doğallık kazandırırken diğer taraftan insanları dijital çağın etkilerinden, internet bağımlılığından, telefon bağımlılığından kurtarmış oluyoruz” dedi.

En az iki kişi ve grup olarak oynanan oyun olduğu için bir arada yaşama kültürü ve benzeri durumların geliştirilmesini sağladığını ifade eden Ulaş, şunları söyledi:

“Çok ciddi stratejik düşünmeye, hamle yapmaya ve bir sonraki hamleleri karar verme becerisi ile zihinden geçirmeye faydaları var. Matematik becerisi dediğimiz dört işlem içerisinde çift sayı kuralı, boş kuyu kuralı gibi birçok unsuru çocuklarımız bir anda değerlendirebiliyor. Biz hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bu oyunu oynatarak bilişsel, duyuşsal ve motor becerilerini de geliştiriyoruz. Uyguladığımız hemen her safhadaki öğrenci ya da farklı kriterdeki, farklı öğrencilerde geri dönüşleri güzel. Özellikle dijital çağın etkilerini minimuma indirmede son derece etkili, faydalı bir yöntem.”

(Visited 31 times, 1 visits today)