MARKET POŞETLERİNİN ÜCRETLİ OLMASI

Merhaba. Yeni yılla beraber marketlerde verilen poşetler alınan karar gereği ücretli olmaya başladı. Bu durum sizce iyi bir şey midir? Bana göre çok doğru alınmış hatta geç kalınmış bir karardır. Çünkü kullanılan plastik poşetler doğaya oldukça zarar vermektedir. Ayrıca bu poşetlerin doğada yok edilmesi çok uzun zaman almaktadır ve bu yüzden plastik poşetlerin kullanımının azaltılması için ücretlendirilmesi iyi bir şeydir. Bizim toplumumuzda poşet kullanımı çok yüksekti. Alınan bu kararla kullanımın %60 oranında düştüğü tespit edilmiştir. Yurt dışında bu süreç daha önceden başlamıştır ve hala devam etmektedir.

Sadece kullanımı azaltmak yetmez bunun yanında geri dönüşüme de önem vermeliyiz. Ancak o zaman doğayı daha çok korumuş oluruz.Yurt dışında uygulanan çok güzel bir uygulama var. Örneğin boş pet şişeyi marketteki otomatik makineye atıyorsunuz ve makine size bunun karşılığında ücret ödemesi yapıyor. Böylece İnsanları geri dönüşüme teşvik ediyorsunuz ve doğaya katkıda bulunuyorsunuz. Umarım ülkemizde de böyle uygulama yaratılır.

Doğayı korumak sadece poşet kullanımını azaltmakla olmaz insanları eğitmek ve bilinçlendirmek yolu ile de olur. O yüzdendir ki eğitime önem vermeliyiz.

 

 

 

(Visited 71 times, 1 visits today)