Marmaris (revision)
Marmaris (revision)

Marmaris

Heradot’un yanılmadığı gibi deniziyle birlikte ”Dünyanın en güzel gökyüzüne  sahip” olan yer şüphesiz  Marmaris olmalı . Mavinin binbir tonunun iç içe geçtiği, manzarasıyla insanı büyüleyen sayılı yerler arasında yer almaktadır.  Biraz mavi , biraz lacivert ve turkuazın enfes karışımıyla oluşan bu tatil beldesi koyları ve plajlarıyla  insana mavinin tüm tonlarıyla tanışmasına olanak sağlıyor.

Marmaris şu ana kadar gittiğim ve manzarasıyla beni büyüleyen tek yer oldu. Açık mavi gökyüzünün, lacivert deniziyle dans ettiği eşsiz yer. Tabii turistler tarafından ilgi gören yer sadece bu bölgenin plajları değil. Büyük bir ilgiyi aynı zamanda bu tatil beldesinin koyları çekmektedir.  Örneğin herkesin ilgisini çekmeyi başaran koylardan biri Boncuk Koydur. Bu koyun özel olmasının sebebi yeşil ve mavi tonlarının yarattığı eşsiz manzara. Bu tonların karışımını yansıtan sayılı koylardan biridir.

Boncuk Koy

Turistlerin göz bebeği olan Sedir Adası ( Kleopatra Adası) ilgiyi üstüne en fazla çeken yerlerden biridir. Buranın beni en çok etkileyen yerlerden olmasının  sebebi manzarasıyla beraber geçmiş tarihinin ilginç olmasıdır. Efsaneye göre  eski zamanlarda Kleopatra ve Antonious burada yaşamışlardır . Aynı zamanda altın sarısı kumlara sahip olan bu ada  özel kumları Kuzey Afrika’dan gemiler aracılığıyla elde etmiş. Bu özel kum sadece Mısır da bulunmaktadır. Ada’nın arka tarafında kalan tarihi yapıtlar Roma Dönemine aittir. Antik tiyatrosu günümüze kadar korunmuş ve hala ziyaret edilmektedir. Denizine gelecek olursak mavinin her tonunu barındıran muazzam bir manzaraya sahiptir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Sedir Adası

 Sırada lacivert rengini bizimle tanıştıran  Lacivert Koydan bahsedeceğim. Koyu lacivert rengi ile gizemi çağrıştıran bir yapısı var denizinin. Bu koyun en ayırt edici özelliği ise  diğer koylarda olduğu gibi suyun cam gibi olmamasıdır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Lacivert Koy

 İnce kum plajı turkuaz ve berrak suların birleştiği  yerdir. Adı gibi kumlarının ince ve yapısının farklı olması burayı farklı kılan özelliklerden biri. Ilığa yakın olan berrak sularında huzurun ve eğlenmenin tadını çıkartıyorsunuz. Güneşlenirken çam kokusu ve zeytin ağaçları size eşlik etmektedir.

            İnce Kum Plajı

Marmaris’in yine en gözde yerlerinden biri ise Azmak Nehridir. Adından da anlaşıldığı gibi bu nehir daha önce bahsettiğim yerler gibi bir koy veya plaj değil. Fakat turistler tarafından ilgi gören yerlerden biridir. Buranın ilgi çekmesinin nedenlerinden biri serin sularıdır. Berrak ve dondurucu sularının arasında yüzen kaplumbağalar, ördekler ve kuğular tam bir doğa harikası. Üstelik bu muazzam nehirde tekne turu yapabiliyorsunuz. Mavinin her çeşit tonlarının birbiriyle dans ettiği bu nehrin soğuk suları, sıcak yaz günlerinde insana ferahlık hissi veriyor ve insanları rahatlatmaya yardımcı oluyor.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Azmak Nehri

Akdeniz’in büyüleyen renklerinin Ege’nin çam kokusuyla karıştığı eşsiz bir yerdir Marmaris. Çeşitli ton ve renkleriyle insanı büyüleyen bir doğa harikasıdır . Gittiğim tatillerden en çok huzur bulduğum ve doğanın eşsiz güzellikleriyle tanıştığım en güzel yerdi.

 

Kaynakça:https://www.kesfetsene.com/marmarisin-en-guzel-9-koyu/

(Visited 98 times, 1 visits today)