Mars

Gizemli Gezegen Mars

Mars bana sorarsanız yaşanabilecek bir yer. Çünkü içinde su barındırmakta ve şu anki verilere göre hiçbir şey orada yaşamıyor bu da şu anlama geliyor: Hiçbir şey orada bize zarar veremez.

Mars Dünya’ya çok benzer ancak hacmi Dünya’nın %15’i kadardır. Mars’ın yarıçapı yaklaşık olarak  Dünya’nın yarısı kadardır kütlesi ise %11’i kadardır. Atmosferi ise Dünya yüzeyindeki yer çekiminin  %38’i kadar. Yani bu da demek oluyor ki Mars’ta kütlemiz çok az demek. Bir zıplasak uçarız gibi. Mars’ın da bizim ki gibi ancak bir fazla olmak üzere Phobos ve Deimos olmak üzere iki adet doğal uydusu vardır. Mars’taki dağ şu anda güneş sistemindeki bilinen en yüksek dağa sahiptir. Bu dağ Everest’in üç katıdır. Ayrıca 72 km genişliğinde 3 km derinliğinde bir meteor krateri bulunmaktadır ve kuzey yarım küresinde 10600 metre uzunluğunda 8600 metre genişliğinde bir kratere sahiptir. Şu anki verilere göre bu kraterin sebebi: 1980’de ortaya atılmış bir teoriye göre Ay’ın %6,6 büyüklüğünde bir cismin çarpmış olmasıdır deniyor ve bu kraterin büyüklüğü bunu neredeyse kanıtlıyor.

Mars’ın bir yılı neredeyse Dünya’da iki yıla denk gelmektedir. Mars’ın kutup kışı -140 derece yazı ise 20 derece arasında değişmektedir. Elde ettiğim verilere göre nedeni Mars’ın güneş ısısını yeterince depolayamaması, atmosfer basıncının düşük olması ve toprağının ısı kapasitesinin düşük olmasıdır. Mars’ta %95 oranında karbondioksit, %3 nitrojen, %1,6 argon bulunmaktadır. Oksijen elbette var ancak çok az.

Mars manyetosferini 4 milyar yıl önce kaybetmiştir. Böylece güneş rüzgarları Mars’ın iyonosfer tabakasıyla doğrudan etkileşime girerek atmosferi ince halde tutmaktadır.

Mars’ın toprağı magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür içermektedir. Yani orada bitki  yetiştirilebilir. Mars’taki  sular yaşamak için çok tuzlu ve çok asitlidir. Ancak Mars’ta önceden yaşanmış olduğunun kanıtı:

Zeki marslılar bence bize bir mesaj göndermek istemişler. Yoksa niye böyle bir şey yapsınlar değil mi?

Bana kalırsa şu anki  güneş sistemimizde bile hala yaşam var. Şu kocaman evrende nasıl yalnız olabiliriz ki. Evren çok büyük ve gittikçe genişlemekte. Eğer şu anki güneş sistemimizin sırlarını keşfedebilirsek gidemeyeceğimiz ve yapamayacağımız hiçbir şey yok. Yani şu resme bir bakar mısınız bu bizim evrende tek yaşamadığımızın göstergesi.

(Visited 56 times, 1 visits today)