Martın Sayfaları

Herkese merhabalar.Bu ay Beştepenin edebiyat köşesinde tekrar buluştuk.Mart ayında bana göre bloğumuzun sadık okuyucularının da beğeneceği bir kaç kitap önerisin de bulunacağım.

Sizlere toplamda üç kitap önerisinde bulunacağım.İlk kitap önerim ne bir roman ne de bir tarih kitabı.Bir ülkenin kalkınması.

1)Beyaz Zambaklar Ülkesinde:Bu kitabı önerme nedenimin altında aslında duygusal bir sebebi de var.Kitabı ilk okuduğumda on yaşındaydım.O zamanlar o yaşta biri için bu kitabın ne anlattığını anlamak tam olarak mümkün değildi.Daha sonra aradan altı yıl geçti ve zaman bu kitabı tekrar okumama sebep oldu.Okuma sebebim ise okulumuzda Finlandiya’nın bağımsızlık günü kapsamında bir etkinlik düzenlemiştik.Bu etkinliği düzenlerken daha fazla bilgi ve destek almak için Fin büyükelçiliğini ziyaret etmiştim.Oraya gittiğimde tekrar karşıma Beyaz Zambaklar ülkesi çıktı ve bir daha okuma kararı aldım.Bu sefer okuduğumda ise kitabın aslında ne kadar derin bir anlam taşıdığına şahit olmuştum.Kitabın konusuna gelirsek;20’nci yüzyılın başında Finlandiya’nın Rusya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini tüm yönleriyle ele alıyor. Kitap; bataklık bir bölgenin, üzerinde beyaz zambakların açtığı güzel bir alana dönüştürülmesini hem gerçek hem de sembolik yönüyle anlatıyor.

Yazar Grigory Petrov’un çeşitli aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlardan oluşan eser 1800’lerin son döneminde Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumu, cehaletten kurtulmak için başta Johan Vilhelm Snellman olmak üzere ülkedeki bir avuç Fin aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatır.Aynı zamanda bu kitap ülkemizde cumhuriyetin ilanından itibaren büyük bir etki yaratmıştır.

Türkçeye ilk defa 1928’de Ali Haydar Taner tarafından çevrildi. 1930’da yeni alfabeyle yeniden basıldı. 1936’daki baskıyı Maarif Vekaleti üstlendi ve öğretmenler için yayınlanan Terbiye Dergisi abonelerine ücretsiz dağıttı. 1928’den 2008’e kadar en az 41 baskısı gerçekleşen kitap, günümüze kadar en çok çevrilen ve yayımlanan yabancı kitaplar arasına girdi. Yayımlandığı devirde Türk aydını ve Türk bürokrasisi, bu kitabının içerdiği fikirleri, ülkede uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma programı olarak kabul etmiştir.

Atatürk, söz konusu kitabın askeri okulların müfredatına girmesini istemişti.1960 darbesi sonrası, Cumhuriyet gazetesi darbede yer alan askerlerin eğitim seviyesi ve dünyaya bakışını öğrenmek için bir anket yaptı. Ankette bulunan soruların bir tanesinde “Okuduğunuz hangi kitap sizi en çok etkiledi?” diyordu ve subayların çoğunluğu “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” cevabını verdi.

İkinci önerim ise halkımız tarafından büyük bir yanlış anlaşılma ile yorumlanan Aşk-ı Memnu.

2)Aşk-ı Memnu:Bir çoğunuz Aşk-ı Memnu’nun adını duymuştur.Ülkemizde diziye uyarlanan kitabı bir çoğunuz izlemiştir.Fakat her şey dizi de gördüğünüz gibi değil.Evet aşkı arayan bir aşk hikayesi olduğu doğru ama her şey dizi de aktarıldığı gibi değil.Türk edebiyatının öne çıkan isimlerinden Halit Ziya Uşaklıgil’in realist-natüralist romanıdır.Roman ilk olarak 1901 yılında yayımlanmıştır.Daha sonrasında önce 1975’te sonrasında 2008’de diziye uyarlanan bir eser olmuştur.Kitaba konusuna geçmeden önce kitabın adının anlamından bahsedeyim.Aşk-ı Memnu demek ‘’Yasak Aşk’’ demek.Kitabın kısa bir özetine bakarsak;

Melih Bey, serbest yaşamayı, eğlenmeyi çok seven Firdevs Hanım’la evlidir.

Firdevs Hanım, kocasını umursamayan, başkalarının aşk tekliflerine cevap veren bir tiptir.

Bir gün Melih Bey, karısının âşıklarına yazdığı aşk mektuplarını bulur ve bir süre sonra üzüntüsünden ölür.

Firdevs Hanım’ın Peyker ve Bihter adlı iki genç kızı vardır. İkisi de anneleri gibi ihtiraslıdır.

Firdevs Hanım, yaşlı olmasına rağmen kızlarıyla her konuda yarışmakta genç ve güzel görünmek için her yola başvurmaktadır. Korktuğu tek şey “valide” olmaktır. Bu yüzden kızlarının evlenmesine karşı çıkar. Ne var ki Peyker, annesini dinlemez ve evlenir.

Romanda bu ailenin yolları, Adnan Bey ailesiyle kesişir. Karısı ölen Adnan Bey kızı Nihal ve oğlu Bülent ile yaşamaktadır. Varlıklı ve kibar Adnan Bey, genç yaştaki Bihter’le evlenir.

Bihter zamanla kocasının yeğeni Behlül’e aşık olur. Firdevs Hanım, kızı olmasına rağmen Bihter’i çok kıskanmaktadır. Bihter’in Behlül’le ilişkisini engellemek için Nihal ile Behlül’ü evlendirmeye çalışır. Behlül, Nihal ile nişan hazırlıklarına başlar. Bihter buna çok üzülür. Aşkını korumak için bir süre mücadele eder; “yasak aşk”ının ortaya çıkması üzerine de canına kıyar. Behlül kaçar, Nihal de hayalleri kırılmış olarak, eskisi gibi babasıyla yaşamaya devam eder.

Bana göre her insanımızın kitaplığında olması gereken bir kitap çünkü toplumumuzun edebi eserleri sadece dizi ya da filmlere bakarak değerlendirmesi onları belli kalıplara hapseder ve romanın geçtiği dönemle şu anki zaman arasında düzgün bir mukayesede yapamamasını engeller.

Üçüncü ve son kitap önerim ise bir tarih kitabı olacak.

3)Romanovlar:Bu kitap biraz daha tarih ve Rusya’yı merak eden insanlar için ama kitap kurtları için de fark edeceğini zannetmiyorum.Kitabın basitçe konusundan bahsetmek gerekirse;1613 yılında Rusya’yı yönetmeye başlayan Romanov kraliyet ailesinin 1917’de gerçekleşen Ekim devrimine kadar ülkeyi yönetmeleri ve geçen üç yüz yıllık süre zarfında Rusların ve kraliyet ailesinin gelenekleri,savaşlar,saray içi entrikalar,mimari yapılanma ve daha fazlasını bu kitapta bulabilirsiniz.Benim bu kitabı seçmedeki sebebim ise ben inanılmaz bir tarih aşığıyım.Bu tür bir kitabı ise çok araştırdım.Piyasa da çok fazla Rusya tarihini anlatan kitap var ama hiçbiri bu kitap kadar kapsamlı ve bitirdikten sonra bile daha fazla tarih ve kültür ile alakalı merak uyandıracak türden bir sürükleyiciliğe sahip değillerdi.

Evet saygı değer Beştepe okuyucuları bu ayki edebiyat köşemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz.Bugün sizlere önerdiğim üç kitap şahsen okurken hiç sıkılmadan ve sürekli bir merak duygusuyla okuduğum kitaplardı.Ben bu konuda kendi zevkime güveniyorum ve umarım önerilerim sizleri yeni diyarlara yelken açmaya yönlendirecek şekilde olmuştur.Önümüzde ki ay yeni bir edebiyat köşesinde görüşmek üzere.

(Visited 3 times, 1 visits today)