Marvel’in Sinema Evreni

Hepimizin bildiği üzere Marvel bir çizgi roman şirketidir. Aynı zamanda Filmler de yapmaktadır (MARVEL STUDIOS). Bugün filmlerde kullandıkları karakterler hakkında bilgi vereceğim. Belki bir başka  yazımda da az bilinen karakterlere değinirim.

1. IRON MAN: Iron Man birçok hayrana sahip ünlü bir karakterdir. Filmler de kendisini Robert Downey Jr. canlandırmaktadır. Bence bu rol ona fazlasıyla yakışıyor. Iron man bildiğiniz gibi bir sürü Marvel filminde oynamıştır. Iron Man 1, Iron Man 2, Iron Man 3, Avengers, Avenger Age of Ultron ve Captain America Civil War olmak üzere 6 film de oynamıştır. Ben Iron Man’in filmlerde kullandığı zırhları göstereceğim. Milyarder bir iş adamı olan Tony Stark bir gün teröristler tarafından kaçırılır ve onlar için silah üretmeye mahkum edilir. Tony ise gizli bir şekilde kendine bir zırh yapar ve Mark 1 ortaya çıkar.

ıron man mark 1 ile ilgili görsel sonucuMark 1

 

Bu zırhı kullanarak teröristlerin elinden kaçar ancak bu zırhı kontrol edebilmek için yüksek bir enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Tony de bu enerjiyi göğüsüne yerleştirdiği bir reaktörden sağlamaktadır ancak bu reaktör onun sağlığını kötü yönde etkilemektedir. O da daha kolay kullanılan, daha gelişmiş, daha hızlı ve daha az enerji gerektiren Mark 2’yi yapar.

ıron man mark 2 ile ilgili görsel sonucuMark 2

Fakat bu zırh savaş için hazırlıklı değildir . Onun bu teknolojisine musallat olunduğunu fark edince teknolojisini koruması için savaşması gerektiğini fark eder ve bunun için bir zırh daha yapar. Adı Mark 3.

 

 

Mark 3ıron man mark 3 ile ilgili görsel sonucu

Böylece savaşmak için bir zırhı olur fakat rakibinin de bir zırhı vardır. Iron Monger.

ıron monger ile ilgili görsel sonucuIron Monger

Savaşın sonunda tabii ki Iron Man galip gelir. Bunlar Iron Man 1 deki zırhlardır. Sırada Iron Man 2.

 

İlgili resim    Mark 5

Bu zırh bir çanta formundadır. Iron Man’ in acil durumlarında çantayı açmasıyla zırh oluşur ve Iron Man’i içine alır. Böylece zırhı giymiş olur.

ıron man mk 6 ile ilgili görsel sonucu    Mark 6

Bu zırh film boyunca en çok kullandığı zırhtır. Hatta 2 dakikalık Mark 5 sahnesi dışında hep bu zırhı kullanmıştır. Sırada Iron Man’in oynadığı sonraki film, The Avengers. (Yenilmezler)

Bu filmde de neredeyse hep Mark 6 yı kullanmıştır. Sadece son 20 dakikasında Mark 7’yi kullanmıştır.

ıron man mk 7 ile ilgili görsel sonucu    Mark 7

Bu zırhı Loki’ nin Chitauri ordusu dünyayı istila etmeye gelince giyer. Bildiğim çok bir özelliği yok.

Geldik Iron Man 3′ e Bu filme 40 civarında zırh kullanmaktadır, tabii ki ben hepsine değinmeyeceğim. Sadece en çok kullanılan zırha değinmek istedim:

iron man mk 42 ile ilgili görsel sonucu  Mark 42

Mark 7’den 42′ ye atladık fark ettiyseniz. Ne yapalım adam bunu kullandı yani çoğunlukla diğer zırhları da kullandı ama onları en fazla 2 dakika kullandığı için yazmadım. Bu zırh parça parça dağınık bir şekilde durabiliyor. Yani parçaları teker teker giyiliyor ya da hareketli komut sistemiyle kendi kendine hareket edebiliyor. İyi bir zırh ama filmin sonunda diğer zırhlar gibi havaya uçuyor.

Sıradaki iki film: Age of Ultron ve Civil War.

iron man mk 43 ile ilgili görsel sonucu   Mark 43

Filmin büyük bir kısmında bu zırhı kullanıyor. Zırh verilen emirleri yerine getirebiliyor yani kendi kendini kullanabiliyor ama bunun dışında bildiğim pek kendine özgü bir özelliği yok. Sıradaki zırh bayağı ünlü onu bilmeyen yoktur sanırım.

iron man mk 44 ile ilgili görsel sonucu  mark 44 (hulkbuster)

Hulkbuster’ ı bilmeyen yoktur. Iron Man ‘in Hulk’ u dövdüğü sahnede giydiği zırhtır. Dev gibi ve çok güçlü olması dışında pek kendine has bir özelliği yoktur.

iron man mk 45 ile ilgili görsel sonucu   mark 45

Mark 45 filmin sonunda Ultron’u yenmek için kullandığı zırhtır. En gelişmiş zırhlardan biridir. Kısacası diğer zırhlar gibi uçmak veya lazer atmak dışında pek özelliği yoktur. Hepsinin sadece tasarımları farklıdır. Son zırha geldi sıra.

iron man mk 46 ile ilgili görsel sonucuMark 46

Bu zırh yakın dövüşte çok iyidir. Iron Man bu zırhı Kaptan Amerika’ yla dövüşürken kullanmıştır. Bu zırh karşıdakinin dövüş tekniğini analiz edip kendisine karşı kullanmanızı sağlar. İşte bu zırhlar filmlerdeki ana zırhlardır. Artık sıradaki karakterimize geçebiliriz.

2. KAPTAN AMERİKA: Yüzbaşı Steve Rogers olarak da bilinen Kaptan Amerika bir denektir. Hydra’ya karşı kullanmak için yapılan bir deneyde kendisi denektir. Cesur ve azimli bir asker olduğu için onu bu deneyde kullanmışlardır. Başlarda çok cılız ve ufak olan Steve bu deney sonucu bir süper asker olmuştur ve Hydra’yı durdurmuştur. Fakat bir kaza sonucu buzun içinde donmuştur ve uzun bir süre sonra uyanmıştır. Uyandığında ise Nick Fury (Shield Direktörü) onu Avengers’a katılmaya davet etmiştir. O ise uzun süredir uykuda olduğu için dünyadan habersizdir ve teklifi erteler ama ilerleyen zamanlarda takıma katılır ve Loki’nin ordusunu yok ederler. Sonra Shield’da Hydra ajanları olduğunu öğrenir ve onların peşine düşer. Bu sırada geçmişte tren kazasında kaybettiği arkadaşı Bucky’i (Kış Askeri) görür ama Bucky kendinde değildir ve Hydra’nın kontrolü altındadır Kaptan Amerika’yla savaşırlar ve Kaptan Amerika kazanır. Sonra Ultron ortaya çıkar ve Avengers onu halletmek zorunda kalır. Onu da hallettikten sonra Avengers takımı fikir ayrılığına uğrar ve ikiye ayrılır. Takım Iron Man ve Takım Kaptan Amerika olarak. Sonra savaşırlar ve savaşı Kaptan Amerika kazanır. Eğer daha çok ayrıntı istiyorsanız Filmleri izleyin. Sıradaki karakter.

kaptan amerika ile ilgili görsel sonucu

3. HULK: Hulk herkesin bildiği bir karakterdir. Marvel’in yeşil devini bilmeyen yoktur. Her şeyi ezip geçen yeşil dev çok ünlü bir Marvel karakteridir. Gamma radyasyonuna maruz kalan Bruce Banners öfkelendiğinde ya da kendini tehlike de hissettiğinde Yeşil Dev’e dönüşüyor. Eminim ki herkes bunu biliyordur. Hulk aynı zamanda Avengers takımının bir üyesidir. Kendi filmi de vardır ama kendi filmlerinde Hulk’u farklı oyuncular canlandırmıştır ve Avengers’a geçince de farklı bir oyuncu gelmiştir. Hulk’un kendisi gibi dev ve çok güçlü bir düşmanı vardır. Düşmanının adı Abomination’dır. Hulk’un filminde ikisi savaşırlar ve Hulk yener. Her filmdeki gibi iyi adam her zaman kazanır.

hulk ile ilgili görsel sonucu

4.THOR: Thor Odin’in oğludur. Kendisi yıldırım tanrısıdır. Mjolnir isimli çekici ile Yıldırım yağdırabilme yeteneğine sahiptir. Üvey kardeşi Loki yeni kral olamadığı için Thor’u kıskanır ve kötü olur. Loki’nin gerçek babası zaten bir buz devidir yani kötü biri bu yüzden Loki’nin de kötü biri olması çok şaşırtıcı değil. Loki bir büyücüdür ve sürekli Thor’a oyun oynar. Thor’un ilk filminde Thor’u oyuna getirerek onun dünyayaya sürgün edilmesini sağlar. Thor Dünya’ya geldiğinde kendisini güçsüz bulur çünkü çekici yoktur. Burada birkaç bilim insanıyla tanışır ve çekicini bulmak için onlardan yardım ister. Çekici bulurlar ama Thor zayıf düştüğü için çekici kaldıramaz ve eski güçlerine sahip olamaz. Bir süre sonra Büyük Yok Edici Dünya’ya gelir. Onu buraya Loki Thor’u yok etmek için göndermiştir. Fakat Thor’un babası olayları görür ve Thor’a güçlerini geri verir. Thor’da Yok Edici’yi yener fakat Loki bir şekilde kurtulur ama Avengers filminde geri döner. Tabii önceden de anlattığım gibi Loki yenilir ve bu sefer hapse girer. Thor 2’de ise karanlık bir güç serbest kalır ve Thor’un annesi öldürülür. Thor’da Loki’den yardım isteyip onu hapisten çıkartır. Birlikte katilin peşine düşerler fakat Loki ölür (gibi yapar). Önceden de belirttiğim gibi Loki bir sihirbazdır ve ölü taklidi yapar ve yine kaçar. Bu sırada Thor’da annesini öldüren Malekith’i yakalar ve sonra Ultron ortaya çıkar anlattığım gibi onu da yenerler ve filmin sonunda Thor bazı cevaplar aramak için gitmesi gerektiğini söyler ve Thor Ragnarok yani Thor 3 sinyalleri verilir. Film daha çıkmadı ama bu yıl çıkması planlanıyor.

thor ragnarok ile ilgili görsel sonucu

5. Black Widow: Natasha isimli Rus Shield Ajanı. Çok üst düzey bir ajan olduğu için Avengers’a alınmıştır. Bir sürü alet bulundurması, çok iyi silah kullanması ve iyi bir dövüşçü olması dışında anlatılmaya değer pek özelliği yok. black widow ile ilgili görsel sonucu

 

6. Hawkeye: Marvel evrenin en iyi nişancısı olarak bilinir. O da Black Widow gibi çok iyi bir Shield Ajanı olduğu için ve ok attığında hiç ıskalamadığı için Avengers’a katılmıştır. Civil War’da Kaptan Amerik’nın tarafında yer almıştır. O da özel bir gücü olmayan bir insan olduğu için hakkında yazacak çok şey yok.

hawkeye ile ilgili görsel sonucu

7. Scarlet Witch ve Quicksilver: Peter ve Wanda Maximoff kareşler. İkisi de Sokovia’lı vatandaşlar fakat Hyrda’nın bir deneyine maruz kalıyorlar ve güçler kazanıyorlar. Peter süper hız Wanda ise telepati ve telekinezi gibi güçler kazanıyorlar başta Ultron onları kandırıyor fakat sonra Ultron’un olanını öğreniyorlar ve Avengers’a katılıyorlar. Ultron’la savaşları sırasında Peter hayatını kaybediyor falan. Sonra Civil War’da Wanda Kaptan Amerika’ya katılıyor ve hapse giriyor.

scarlet witch and quicksilver ile ilgili görsel sonucu

8. Vision: Ultron’un son hali olmak için tasarlandı fakat son müdahale ile iyi adam oldu. Alnında sonsuzluk taşlarından birini bulundurduğu için çok güçlü bir varlık oldu. Maddelerin içinden geçebiliyor telekinezi kullanabiliyor ve daha bir sürü şey yepabiliyor. Fakat sinema evrenine yeni katıldığı için hakkında yazılacak pek fazla şey yok.

vision marvel ile ilgili görsel sonucu

9. War Machine: Rody Rhodes bir asker ve aynı zamanda Iron Man’in çok yakın arkadaşı. Bu yüzden Iron Man ona bir zırh hediye ediyor. Rody’de bu zırhı kullanarak Avengers’a ve Amerikan Hükumetin’e yardım ediyor. Onun hakkında da anlatılacak pek şey yok.

war machine ile ilgili görsel sonucu

10. Falcon: Sam Wilson bir pilot ve Askeriye’den aldığı kanatlı jetpackleri kullanarak uçuyor. Kendisi Kaptan Amerika’nın yakın bir arkadaşıdır. Bu yüzden Civil War’da nerede yer aldığını söylememe gerek yok. Bir de Steve Rogers Yaşlanınca yeni Kaptan Amerika o oluyor.

falcon marvel ile ilgili görsel sonucu

11. Ant-Man: Ant Man yüksek teknoloji kostümü ile karınca kadar küçülüp bir bina kadar büyüyebiliyor. Eskiden bir suçlu iken Hank Pym’in desteği ile iyi bir adam oluyor ve Yellow Jacket’i durduruyor. Çizgi romanlarda da aslında Avengers’ın kurucularındandır ama Filmlerde takıma sonradan katılır hatta katıldı mı emin değilim. Civil War’da yer alıyor ve Kaptan Amerika filmin sonunda onu da hapishaneden kurtarıyor yani bende Avegers’a eklenecek.

ant man ile ilgili görsel sonucu

12. Doctor Strange: Sinemalara yeni gelen Doktor Strange birçok hayran kazandı. Eskiden Türkiye’de çok bilinmeyen bir karakterdi ama filmden sonra artık herkes onu konuşuyor. Benedict Cumberbatch’ın çok iyi performans sergilediği bu filmde güçlerini nasıl kazandığı anlatılıyor. Avengers’ın dünyayı fiziksel tehlikelerden koruduğu gibi o da dünyayı ruhsal ve soyut tehlikelerden korumakla görevli. İyi bir cerrah olan Stephen Strange bir araba kazası sonucu ellerini kullanamaz hale gelir. Kendisini iyileştirmesi için Mistik Sanatlar ustasına gider ama orada istediğinden fazlasını öğrenir. Çok iyi bir büyücü haline gelir ve dünyayı korumaya başlar. filmi herkese tavsiye ederim.

İlgili resim

ÖNEMLİ NOT!!!!!!!!!!!

Araştırmalarım sonucu Kaptan Amerika’nın Türk olduğunu buldum.

İlgili resim

Yazımı okuduğunuz için bana görüntülenme kazandırdığınız için teşekkürler.

(Visited 492 times, 1 visits today)