Süper Kahraman Evreni: Marvel

Hepinizin de az çok bildiği üzere Marvel en ünlü süper kahraman evrenidir.

Çoğu insan çizgi roman sevmese bile en az bir kere Marvel filmine giderek bu evreni keşfetmeye başlar. Peki nedir bu evren? Filmler dışında bu evrende neler dönüyor? Eğer bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız küçük turumuza başlayalım.

1939 yılında kurulan Marvel (Timely) 77 yıldır hayatımızda. Ayrıca kurucusu da Stan lee değildir. Stan Lee,  Spider Man, Fantastik Dörtlü, X Men, Iron Man, Hulk gibi önemli karakterleri ve Timely’i Marvel diye değiştiren kişidir. Gerçek kurucu Martin Goodman’dir. Marvel diyince akla ilk olarak avengers kadro olarak en çok değişen topluluklardandır. Tabi zamanla new avengers, mighty avengers, dark avengers, secret avengers … gibi farklı türevleri de çıktı filmlerde. Thor, Iron Man, Captain America, Black Widow, Hulk ve Hawkeye olarak gözüken avengers asıl kadro olarak Iron Man, Thor, Ant Man, Wasp ve Hulk olarak Eylül 1963’te karşımıza çıktı ancak kurucusu Captain America ve Iron Man kabul ediliyor hatta Iron Man avengers dağıldığında yaptıkları en iyi şeyin birleşmek olduğunu söylemişti.

marvel_largeÇizgi romanlarda şöyle geçer; her şey 2 adamla başladı biri yaşamdı diğeri ölüm. Tabi ki bu onların her zaman arkadaş olacakları anlamına gelmiyordu. Civil War I bunun ilk göstergesidir. Evet Civil War II de oldu ama bu Iron Man ve Captain Marvel arasında olduğu için bunu saymıyorum. Ayrıca Steve Rogers’ın İlluminati topluluğundan atılması ve hafızasının silinmesi bu nefreti iyice körüklemiş, Tony ve Steve’in arasında geri dönülmesi çok zor bir yola girmelerini sağlamıştı.

İlluminati ne diye soracak olursanız; bu, dünyadaki en zeki kahramanların oluşturduğu ve önemli kararları kendi kendilerine tartışıp çözüm buldukları (Hulk’ı başka bir gezegene göndermek gibi) çok ama çok gizli bir topluluk. Öyle ki diğer önemli kahramanların bile bundan çok uzun zaman sonra haberleri oldu. Ana üyeleri: Black Bolt (inhuman kralı), Namor (Atlantis kralı), Reed Richards (evrensel kurucu), Tony Stark (makinelerin efendisi), Black Panther (ölülerin kralı), Doctor Stange (yüce büyücü) ve Captain America (efsane kahraman). Atılma sebebine gelirsek Dünya’ya çarpmak üzere olan bir gezegeni itmek için İlluminati’nin zar zor elde ettiği sonsuzluk eldivenini birisinin kullanması gerekiyordu. Saygıdan dolayı bu görevi Captain America’nın yapması uygun görüldü. Bu gücü çok seven Captain America gezegeni geri itmeyi becermişti ancak ne pahasına? Eldiveni düzgün kullanamayan Captain America zaman taşı hariç bütün sonsuzluk taşlarını parçaladı ve zaman taşını da yok etti. Evrendeki en güçlü silahı yok etmesi bir yana 24 saat sonra başka bir gezegenin dünyaya çarpacak olması ve ellerinde bunu durdurabilecek hiçbir şeyin olmaması diğer üyeleri yeterince kızdırmış ve Captain’ın hafızasını silmelerine yol açmıştı. Bir gün bir şekilde Doctor Stange’in hafızasını silmesini hatırlayan Steve diğer bütün avengers kahramanları ve yeniden kurulmuş başında da Steve’in olduğu S.H.İ.E.L.D. ile o günden sonra daha da büyüyen illuminati üyelerine karşı tam bir insan avı başlattı.marvel-comics-illuminati-new-avengers

(Visited 148 times, 1 visits today)