Marvel’ın Koruyucuları Televizyonlarımıza Geliyor! (Genel Bakış)

Aralık 1971 – Ekibin ortaya çıktığı ilk sayı

Roy Thomas ve Ross Andru, 1971 yılında yeni bir çizgi roman serisi kaleme almaya karar verdi. Aynı yılın devamında, Aralık ayında The Defenders (Koruyucular) raflardaki yerini aldı.

Doctor Strange, Hulk ve Namor karakterleri ile yoluna başlayan seri sadece çok satış yapmakla kalmadı, iptal edilme tehlikesi ile yüz yüze olan onlarca karakteri yeniden zirveye taşımayı başardı.

Oldukça esnek bir ekip yapılanmasına sahip olan koruyucuların ana kadrosunda devamlı değişiklikler yapıldı. Yine de temelde tüm ekiplerin ortak bir noktası vardı: Suçla mücadele etmek.

Son 10 yılda daha çok sinema sektörüne ağırlık veren Marvel, geçtiğimiz senelerde çok önemli bir adım atacaklarını açıkladı. Dev çizgi roman şirketi, ünlü medya sağlayıcısı Netflix ile birlikte televizyon sektörüne yöneleceklerini ve The Defenders serisini televizyona uyarlayacaklarını duyurdu. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist karakterlerinden oluşacak bir ekiple seyirci karşısına çıkacak dizi için çalışmalara bu yıl başlandı. Öncesinde ise her karakteri seyirciye tanıtmak adına birbirinden başarılı dizilere imza atan ikili, bu dizilerin yoğun ilgi görmesi sebebiyle her birini devam ettirme kararı aldığını da açıkladı.*

The Defenders

Daredevil

Matt Murdock (Daredevil), çocukken karıştığı bir kaza sonrası kör olan, ancak gözünü kör eden radyoaktif sıvının yan etkileri sebebiyle radar duyularına sahip olan bir avukattır. Matt, kilometrelerce ötede sıkılmış bir parfümün kokusundan tutun, karşısındaki bireyin kalp atışlarına kadar her şeyi duyabilir, algılayabilir. Sabahları avukatlık yapar, akşamları ise Hell’s Kitchen’daki uyuşturucu çeteleriyle ve benzeri adaletsizliklerle ilgilenir.

Luke Cage

Carl Lucas (Luke Cage), Harlem’da otorite sahibi olma hayaliyle katıldığı çeteden, olayların ailesini olumsuz etkilediğinden dolayı çok geçmeden ayrılmak durumunda kalmıştır. Çete üyelerinden biri, Lucas’ın kız arkadaşıyla ayrılmasına sebep olduğunu düşünerek evine yüklü miktarda uyuşturucu yerleştirerek polise şikayet eder ve hapse girmesine sebep olur. Hapishanede görev yapan çılgın bir doktorun süper insan deneyine katılan Lucas, deneyin sonucunda derisinin kurşun geçirmez olduğunu ve normal insanlara göre üç kat daha hızlı iyileştiğini fark eder. Tekrar New York’a döndüğünde Luke Cage adını alarak para karşılığında suçla savaşmaya başlar. Hatta bunu Iron Fist ile birlikte yaptıkları da olmuştur.**

Jessica Jones

Jessica Campbell, annesi, babası ve küçük kardeşini kaybettiği bir araba kazasından sağ çıkar. Lakin çarptıkları kamyon – her zaman olduğu gibi – radyoaktif bir sıvı taşımaktadır ve bu sıvı kahramanımıza bulaşarak kendisine henüz tanımlanamayan bir güç veriyor. Bir arabayı kolaylıkla taşıyabiliyor. Kurşunlara karşı dayanıksız ve az da olsa uçabiliyor. Kısacası nasıl bir güce sahip olduğu net olarak bilinmiyor.

Iron Fist

Iron Fist (Danny Rand), güçlerini mistik kaynaklardan alan bir kahraman. Babadan kalma bir güce sahip. Bu gizemli güçleri yumruklarına ileterek oldukça güçlü hasarlar verebilir. Rand, başka bir boyutta bulunan K’un Lun isimli imparatorluktaki ölümsüz bir ejderhayı yenerek güçlerine kavuşur.


https://www.youtube.com/watch?v=ytkjQvSk2VA&t=8s

https://www.youtube.com/watch?v=wBZtM8q2Z1g


* Daredevil elde ettiği başarı sebebiyle iki sezon daha uzadı ve görünüşe göre uzamaya da devam edecek. Jessica Jones ve Luke Cage dizileri de ikinci sezonları için onay aldı. Iron Fist ise mart ayında yayın hayatına başlayacak.

** Heroes for Hire

(Visited 75 times, 1 visits today)