Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi karşılıklı iki kişi veya eşli olmak üzere dört kişi ile oynanır. Eşli oynanması durumunda topa vuran kişi ikinci kez topun gelmesi ile topa vuramaz. ikinci kez topa vuruşu eşi yapmalıdır. Bu sıralama aynen devam etmelidir. Sıralama bozulursa karşı tarafa sayı olur.

Servisi kimin atacağı kura ile belirlenir. Oyun, servis kullanımı ile başlar. Servis, topun avuç içiyle gösterilerek havaya, sonrada raket vuruşu ile atılmasıyla başlar. Servisi atarken top önce servis atılan tarafta masaya değmeli, fileyi üstten aşmalı ve filenin karşı tarafında masanın çaprazına değmelidir. Servis yanlış kullanılırsa, karşı taraf sayı alır.

Bir set 11 sayıda biter. Eğer skor 10-10 eşit olursa, oyun 12’de biter. Bu durum böyle devam eder. Setin tamamlanması için, oyuncular arasında iki sayı fark olmalıdır. Setin bitiminde oyuncular yer değiştirir. Oyun genellikle 3 set alan oyuncunun kazanmasıyla biter. Rakip servisi karşılayamazsa sayı olur. Servis atışında  topu attığınızda, rakibiniz karşılamadan önce, top fileye değerse sayı kaybedersiniz. Üzerinizdeki bir eşyadan ötürü ya da masaya değmenizden ötürü masayı sallandırırsanız sayı kaybedersiniz. Serbest elinizin masaya değmesi yasaktır. Topa iki kez peş peşe vurmak yasaktır. Vurursanız, sayı kaybedersiniz.Top masada iki kez sekemez. Eğer sekerse, sekme esnasında top kimin tarafındaysa, rakibine sayı yazılır. Yalnızca şu durumlarda oyun durdurulabilir: Servis sırası karışıklığını düzeltmek için, saha değişimi hatasının düzeltilmesi için, bir oyuncuyu uyarmak veya cezalandırmak için oyun durdurulabilir.

 

(Visited 2.028 times, 1 visits today)