Masalın Ardındaki Gerçeklik

Bir masal ülkesiydi burası, her şeyin mümkün olduğu bir masal ülkesiydi… Burada gelişmiş teknolojik eşyalar, oyuncaklar, uçan arabalar, bulutların üstünde binalar ve hayal bile edemeyeceğiniz daha bir çok şeyi görmeniz mümkün. Ama bunlar nedir ki bazı şeyler yerinde olmadıkça…

Burada insanlar bile farklı, olmasını kimsenin istemeyeceği olaylardan hiçbirine rastlanmaz buralarda. Mesela buralarda doğa tertemiz, dokunulmamıştır, hayvanlar zarar görmez, insanlar birbirlerine zarar vermez, kimse bir çok insanın, hayvanın, canlıların bir arada bulunduğu alanları yakıp yıkmaz. İnsanların evleri, yurtları ellerinden alınmaz, canları yakılmaz, işsiz kalmazlar, hayvanlara işkence edilmez, binalar yapmak için binlerce hektarlık değerli ormanlarımız kesilmez, sularımız kirletilmez. İnsanların kötü alışkanlıkları yoktur buralarda yani sizin yaptıklarınızı yapmazlar, barış içindedir buradaki insanlar ve yıllardır bir çok canlıyla bir arada huzur içinde yaşar buradaki insanlar.

Buralarda  insanlar çalışmak zorunda değildir gönüllü olanlar çalışır sadece, diğerleri zaten paylaşır aralarında buralardaki sayısız imkanı. Yani sizin gibi değillerdir, birbirlerine zarar vermezler, yardım ederler, o paylaşamadığınız değerli paralarınıza ihtiyaç yoktur buralarda, aynı sınıf farklılıkları olmadığı gibi. En önemlisi insanlar saygı duyar birbirlerine ve farklı fikirlere ki zaten pek fazla da fikir ayrılığı olmaz, insanlar birbirini anlar ve ona göre düşünüp hareket ederler çünkü. Mesela ülkelerin sınırları yoktur neredeyse çünkü insanlar birbirlerini farklı görmezler, o falanca kişinin çocuğu demezler, orada burada yaşıyor demezler, onun ırkı farklı demezler herkesi sadece “insan” olarak görürler sanki herkes kardeşmiş gibi.

Biraz da çocuklar için iyi haberler verecek olursak da buralarda okulun zorunlu olmadığını söyleyebilirim. Ama sakın yanlış anlamayın, eğitim değil okul zorunlu değil diyorum. Çocukların ahlaki ve akademik eğitimine çok önem verilir fakat belki de hayatları boyunca bir daha hiç karşılaşmayacakları bilgilerin zorla ezberletilmesi pek doğru karşılanmaz. Çocuklar okul konusunda zorunlu tutulmazken eğitimleri zorunludur. Eğitimde çocuğun bir çok dersten önce hayatı öğrenmesi, ahlaki değerlerine sahip çıkabilmesi, başka insanların etkisinde kalmadan kendi kararlarını verebilmesi, ve gerektiğinde insanlara gereken cevabı verebilmesi daha bilinçli bir toplum için ön planda tutulmaktadır ve bu gibi eğitimlerin bir takım derslerden çok daha önemli olduğu düşünülmektedir. Sonrasında ise temel düzeyde akademik eğitim de zorunludur ki çocuklar ihtiyacı olduğunda kullanabilsinler ama yükseköğretim herkes için zorunlu değildir. Bunlar masallar ülkesinde olan şeylerdi, biraz da gerçek hayata bakmak lazım tabii.

Masallar sadece olağanüstü olayların anlatıldığı metinler olmamalıdır bence, mesela burada anlattıklarımız da olağanüstü değilmiş gibi gözükebilir fakat günümüz dünyasına baktığımızda ne yazık ki bu anlattıklarımızla hiç alakası olmadığını görüyoruz. Her ne kadar bu olaylar gerçekleşemeyecek gibi gözükse de bazı belli başlı değişikliklerle dünya yaşantısı da böyle masallardaki gibi olabilir. Belki de “Böyle masal mı olur?” diyorsunuz,  nerede bu devler, çikolata şelaleleri, konuşan hayvanlar ve daha bir çok olağanüstü karakterler ve olaylar? Ama gerçekten düşündüğümüzde bu anlattıklarımızın bu tarz olağanüstü şeylerden çok daha önemli, kıymetli ve kolay olduğunu anlayabiliriz. En önemlisi de bunların herkesin az bile olsa çaba göstermesiyle mümkün olan şeyler olmasıdır. Bu yüzden elimizden geleni yaparsak bunun bir masal olmadığını, imkansız olmadığını görebiliriz ve dünyamızı daha yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz.

(Visited 13 times, 1 visits today)