Maskelerin Ardından

Günümüzde, çoğu insanın çevresine davranış biçimi benzer bir hal almaya başladı. Davranışlar değil duygular bile gittikçe benzerleşmeye, farklı düşüncelere sahip insanlar zor bulunmaya başladı. Çoğu insan artık bunu alışkanlık haline getirmiş durumda çünkü kendi düşüncelerinin kabul görüp görmeyeceğinden emin olamıyor, belki de korkuyorlar. Bu yüzden her insan gibi davranmaya ve düşünmeye çalışıyorlar, kendi düşüncelerini rahatlıkla ifade edemiyorlar. Fakat benliğinizi yansatmayan bir kişilikle yaşandığı zaman hayatınız daha kolay ve güzel gitse de sahiplenemediğiniz düşünceleri ifade etmek hiçbir zaman kendi düşüncelerinizle yaşanan mutluluğu vermez.

 

Düşüncelerinizi kendi kimliğinizle ifade etmek bazen zor olsa da çoğu kişi sosyal medyadaki anonim ya da farklı şekilde açtığı hesaplarda kendi düşüncelerini rahatlıkla dile getiriyor.  İnsan kendi kimliğiyle konuşurken pek az kendisi gibidir, ona bir maske verilirse gerçeği anlatır ancak. Çünkü hiçkimse sizin gerçek kimliğinizi bilmiyor, size katılmasalar da size gerçek kimliğinizle yargılayamıyor. Bu insanlara çok daha basit geldiği için anonim bir şekilde düşüncelerini ifade ediyorlar. Çünkü çevremizdeki çoğu insan, kendi düşünceleri dışındaki bütün düşünceleri yanlış sayıyor, belki hiç hakkındaa düşünmeden insanları eleştirmeye başlıyor.

 

Anonim bir şekilde konuşmak ne kadar daha kolay olsa da, düşüncelerimiz ve davanışlarımız kendimiz gibi olmadığı, onları dışarıya rahat bir şekilde yansıtamadığımız sürece  bunları düşünmenin de bir anlamı yoktur. Sadece maskelerin altından söylenebilen düşüncelerin bize bir katkısı olmaz, biz kendi düşüncelerimize saygı duymazsak hiçkimse duymaz. Kendi kimliğimizle konuşurken de gerçek düşüncelerimizi ifade etmeliyiz.

(Visited 15 times, 1 visits today)