Maskeli Adam

Bir gün bir matematikçi, yaratıcı, hayal gücü gelişmiş olan ve aynı zamanda bilime meraklı olan Ege adında biri geleceği için çok büyük bir öneme sahip olan bir sınava girecekken sınav binasının kapısında maskeli, kapüşon takan bir adamla karşılaştı. Bu adam Ege’yi durdurarak ona sınavdaki 7. sorunun cevabını söyler. Ege de adama şaşırmış bir şekilde bakar. Bu adamı hayatında ilk defa gören Ege, adama hiçbir şey demeden sınav binasına girer. Sınav başladıktan 15 dakika sonra Ege 7. soruya gelmişti. Bu soruyu çözemeyen Ege sınav binasının önünde bekleyen garip adamın söylediği seçeneği hatırladı ve onu işaretlemekten başka seçeneği de yoktu. Sınav sonrasında Ege bu adamın kim olduğunu merak edip binanın etrafında adamı bulabilmek için birkaç tur attı, fakat adamdan eser yoktu. Yaklaşık 1 ay sonra sınav sonuçları açıklandığında Ege bu soruyu doğru yaptığını gördü ve gözlerine inanamadı. Ayrıca bu soruyu doğru yapmasaydı İngiltere’de istediği okulda okuma şansı olmadığını fark etti. Bunu fark edince daha da şaşırdı. Bu maskeli adam nasıl oldu da Ege’nin sınavda yapamayacağı nadir sorulardan birini bildi ve kendisine söyledi? Ege bu olayı iyice düşündü fakat mantıklı bir açıklama bulamadı ve hayatına devam etti.

Yaklaşık 8 sene sonra Ege, İngiltere’de okuduğu okul sayesinde tarihin en büyük icadı olabilecek bir icat yapma hayali kurmaya başlamıştı. Bu icadın ise zaman makinesi olabilecek olduğuna karar vermişti. Fakat nereden başlaması gerektiğine emin değildi. Öncelikle tamamen teorik olarak çalışmaya karar verdi. Yaklaşık 2 yıl boyunca araştırma yaptıktan sonra fazla miktarda ilerleme kaydetmişti fakat bir yerde takılmıştı. İşte o zaman 10 sene önce sınav binasının önünde gördüğü o maskeli adamla evinin kapısının önünde tekrar karşılaştı. Maskeli adam tamamen aynı kıyafetleri giyiyordu ve hiç de yaşlanmışa benzemiyordu. Ayrıca kıyafetleri de hiç eskimemişti. Bu Ege’ye oldukça garip gelmişti. Sonrasında maskeli adam Ege’ye tek kelime etmeden ona küçük bir kâğıt verdi ve gitti. Ege maskeli adamla konuşmaya çalıştı ve o gün nasıl o sorunun cevabını bildiğini öğrenmeye çalıştı fakat maskeli adam Ege’den koşarak kaçtı. Ege kâğıdı açtığında bir de ne görsün! Takıldığı problemin çözümü gözlerinin önündeydi. Ağzı açık kalan Ege, zaman makinesini icat edebilmek için gereken teoriyi bu kâğıtla çözmüştü. Bir kez daha garip, maskeli adam hayatının önemli bir noktasında Ege’ye yardım etmişti.

Birkaç sene sonra teorisiyle ve ekibiyle beraber zaman makinesini icat eden Ege, hayalini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğuyla ve yarın Dünya’ya yapacak olan konuşmasının getirdiği heyecanla, ekibiyle beraber kutlama yapmaya karar vermişti. Ekibi zaman makinesini yapmak için gereken laboratuvarı, parayı ve birkaç farklı alanda uzmanlaşmış olan bazı kişileri bulmasını sağlamıştı. Kutlama sırasında maskeli adam aklına gelmişti. O olmasaydı bunların hiçbirini başaramayacağını anlamıştı. Kutlamadan sonraki gün konuşmasını yapmak için alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı. Tam konuşmaya başlayacaktı ki kalabalığın arasında onu gördü. İşte o zaman maskeli adamın gelecekten gelip kendisine zaman makinesini icat edebilmek için yardım ettiğini anladı. Maskeli adam o anda kapüşonunu indirip maskesini çıkardı ve Ege, bu adamı kendisine çok benzetti. Acaba bu adam Ege’nin gelecekteki kendisi miydi?

(Visited 30 times, 1 visits today)