Matematik Adalet Sağlar mı?

Ünlü matematikçi John Nash “Matematiği yeterince bilmeyen toplumlarda adalet yoktur.” demiştir. İlk duyduğumda pek de bir şey anlamamıştım ama artık anlıyorum. Muhtemelen siz de ilk defa rastladınız bu söze. Peki ya bu söz sizde ne çağrıştırdı?

         Hepimiz biliriz, hayatımızın her anında matematikle karşı karşıyayız. Örneğin bütçe kontrolü yapmak, yemek yaparken ölçü birimlerini kullanmak… Ama bunun adaletle ne ilgisi var ki? İlk başta ben de böyle düşünmüştüm ama yaptığım araştırma sonucunda John Nash’ın İstanbul’da yapılan kongrede, Türkiye’nin matematikte dünyada sondan ikinci olduğunu öğrenince bu sözü söylediğini öğrendim.

 

Matematik öğrenimi hepimizin hayatında neredeyse ana sınıfından beri var. Bu bizim mantık, ispat, analiz, genelleme, tarafsız karar verme ve nesnel düşünme becerilerini geliştirmemize katkı sağlar.Hukuk ise, toplum hayatının düzenli hale getirilmesi, eşitlik ve adalet kavramlarının  herkes için uygulanması demektir. İster matematikte ister hukukta olsun elde edilen sonuç, her zaman ispat edilebilir, mantıklı açıklanabilir, her kim tarafından analiz edilirse edilsin aynı sonucu verebilir yapıdadır. Matematik eğitiminin kazandırdığı en önemli şey kişilerde eşitlik değerinin gelişmesidir. Eşitlik değerini, duygusunu anlayan kişi bunu hayatına yansıtır. Toplumda adaleti sağlamanın yolu da eşitlikten geçer.

 

 

(Visited 323 times, 1 visits today)