Matematik Olmasaydı?

matematik hayattı

Matematik olmasaydı, sayılar da olmazdı. Toplama olmazdı. Çıkarma olmazdı. Çarpma olmazdı ve bölme de olmazdı.

Sanatsal açılar, mesela, bir köprü düşünün. O köprü yapılıyor, ama matematik yok. Santimetre yok, metre yok. Köprü ölçülemez hale gelir. Başka bir örnek daha, mesela, bir cami veya kilise yapılacak. Caminin veya kilisenin içini ölçemiyorlar. Çünkü santimetre yok, metre yok. Mimarlar ve ressamlar çok iyi bir matematikçi olmalılar. Çünkü, santimetreleri ve milimetreleri bilmeleri lazım.

İşte bu da matematiğin önemini gösteriyor. Resim yaparken de orantıya önem veriyoruz. Mesela bir insanın kafasını burnu kadar çizip, burnunu kafası kadar çizersek, nasıl bir görüntü ortaya çıkar. Bu güzel bir resim olur mu? Tabi ki de kötü bir resim olur. Özellikle detayları çok kötü bir resim olur. Kimse de beğenmez. Bu nedenle, mimarların ve ressamların matematik bilmeleri gerekir. Santimleri ve metreleri bilmeleri iyi olur. Özellikle ressamlar, tuvalin santimini iyi hesaplamalıdır. Yoksa resimleri tuvale sığmaz. Çünkü bütün resimler tuvale uygun olmalıdır. Tuvale uygun olmayan resim çizilemez.

Sonuç olarak, matematik hayatımızın her alanında gereklidir. Bizler de hayatta başarılı olabilmek için iyi bir matematikçi olmalıyız.  Matematiği sevmeliyiz.

 

                                                                                            

 

 

 

 

 

 

(Visited 1.247 times, 1 visits today)