MATEMETİK HEP BİZİMLE

 

Birçok bilimin birçok başka bir alan ya da bilimle ilgisi vardır. Sadece insanların gözlerinde görünür değildir.Düşünmek ve tartışmak gerekir. Luca Pacioli”Matematik olmadan sanat olmaz.” demiştir.Ben bu söze katılıyorum.

Matematiğin birden fazla alanla ilgisi vardır . Yani her yolun sonu matematik…Dünyadaki bütün eğitim sistemlerine bakıcak olursak insanlar matematik bilgileriyle sınanır.Bizim ülkemizde ise ne kadar doğru olmasa bile matematiği onlara göre yeterli olmayan kişileri küçümserler.Üniversite sınavında bir matematik sorusuyla birçok rakibi geçebilirsiniz. Bunlardan çıkardığımız sonuç matematik olmazsa olmaz , hayatımızın her alanında var.

Ben matematiğin sanatla olan ilişkisini ele almak istiyorum.Matematiğin sanatla olan ilişkisi yıllar hatta asırlar öncesine dayanıyor.Pek çok tarihi eseri incelerken hayranlıkla şu soruyu sorarız:”Bu eseri o zamanda nasıl yapabilmişler?”ya da ”Nasıl bu kadar dayanıklı kalabilmiş?”.Bu soruların tek cevabı matematik.

Mısır,Piramitler.

Bu piramitlerin asırlarca yıl geçmesine rağmen bu kadar muhteşem kalabilmesinin nedeni yine matematik. Bertrand Russel’e göre  “ Matematik doğru algılandığında yalnız gerçeği değil, bir heykeldeki türden yüceltilmiş donuk ve süssüz bir güzelliği de içerir.’’

Al Hamra sarayı,Granada

Ben bu eserlerin hiçbirinin bir hesaplamadan yapmadan yapılabileceğine inanmıyorum.Koyulan her bir taş hesaplanmış böyle harika eserler çıkarılmıştır .Bizim tarihimizde bu eserlere benzer birçok eser vardır.Benzer diyerek demek istediğim matematiğin kullanımı yoksa her tarihi eser eşsizdir insanların gözünde.

 

Selimiye Camii,Edirne

Mimar Sinan’ın eşsiz eseri…Hâla nasıl bir matematikle yapıldığı çözülemediği söyleniyor.

Sadece tarihte kalmıyor matematiğin sanatla ilgisi şimdiki zaman da bile örneklerini görmek mümkün. 

Sydney Opera Binası,Sydney

London City Hall,Londra

Resimden de göreceğiz üçgen size de tanıdık gelmiyor mu?

 

 

Pascal üçgenini andırdığını söyleyebilirim.

Burandan çıkacak en büyük sonuç matematik bir hayalet gibi bizi takip ediyor.Ama bu korkutucu değil hatta muhteşem, matematik sayesinde böyle 7.Dünya Harikaları gibi eserler çıkarabiliyoruz.Umarım matematik hep bizimle kalır…

 

 

(Visited 160 times, 1 visits today)