Mavi Gezegeni Kurtarmak? Paralı Poşetler?

Hayatımızı olumsuz etkileyebilir, mevsileri değişmekte olan sebepler, meyve sebzemizin yetişmesini bekledikten sonra bizden havanın kirliliği sebeplerimizde küresel ısınma ve bunu engellememiz gerekirken daha da tetikleyen biz insanoğlu. Bu mavi gezegen varlığımızın başından beri bize bir yuva oluştu ve onun olması onunla birlikte hayatta kalabilmemiz için bizlerin kullanımına sundu. Ancak her geçen gün doğaya savurduğumuz atıklarımızla ve bacalarımızdan çıkan kirli gazlarımızla dünyamızı yok etmeye adım adım yaklaşıyoruz.

Dünyamız ciddi bir tehlike altında ve eğer bu konuyla ilgili önlemler alınmazsa çok kısa bir süre içerisinde yıllarca bize ev sahipliği yapmış gezegenin üzerinde nefes alamayacağız. Her ne kadar her alanda kullandığımız petrolü işleyip kullandıktan sonra çöp diye denizlere boşaltsak da ya da ellerimizdeki safalar için oksijen kaynağımız olan milyonlarca ağacımızı kessek de dünyanın bu gidişatını kurtarmak için bir şeyler yapmaya da çabalıyoruz.

Mavi gezegenimizin ve bizim hayatımızı kurtarmak için dünya genelinde uygulanan uygulamalardasn biri de geçtiğimiz günlerde kanunen ülkemizde de yürürlüğe girdi. 1 Ocak’tan itibaren her türlü işletmede plastik poşetler 25 kuruştan satılacak. Bu uygulamanın amacı kullanılan poşet sayısını düşürmek ve bu sayede çevre kirliliğini engelleyip dünyamıza katkıda bulunmak. Bu uygulama ülke genelinde çok ses getirdi. Her ağızdan farklı bir düşünce savruldu. Genel olarak baktığımızda ortaya üç farklı düşünce çıkıyor: ilki, poşetlerin paralı olmasının poşet tüketimini aza indirdiğini ve bunun da çevreye çok büyük miktarlarda katkısının olduğu; ikincisi de poşetlerin parayla satılmasının doğaya yararının dokunmadığını sadece ticari bir tuzak olduğudur. Üçüncü ve son olarak da poşet uygulamasının aslında yararlı bir uygulama olduğu fakat farklı şekilde yürürlüğe konması gerektiğini savunuyor. Kullanılan plastik poşetler çöpe atıldıktan yllar sonra bile çözünmeden hala toprakta kalıyor. Yani poşet kulllanımının azalması çevre kirliliğini olumlu yönden etkiler. Bu uygulamayı uzun yıllar önce yürürlüğe koymuş bir sürü Avrupa ülkesi de bulunmakta. Ancak poşetlerin paralı olduğu diğer ülkelere baktığımızda poşet fiyatlarının çok daha uygun olduğunu ve verilen poşet boyutlarının daha büyük olduğunu görebiliriz. Bilinçli bir halka sahip oldukları için de poşet zaten ucuz mantığı ile her zaman poşet satın almıyorlar. Yanlarında kendi poşetlerini taşıyorlar yani ben uygulamanın yararlı olduğunu fakat değişmesi gereken yönlerinin olduğunu savunan gruptayım.

Sonuç olarak dünyamızın durumu git gide kötüleşiyor, bu durumu engellemek için önlemler almamız lazım. Bu uygulamanın da kuralları düzenlenirse hem ülkemizin halkı daha bilinçlenmiş olacak hem de çevre adına iyi şeyler olmuş olacak.

(Visited 30 times, 1 visits today)