Medyanın Tutsaklarıyız

Bir gün içerisinde tüm boş zamanımızı telefonlarımızla, bilgisayarlarımızla veya diğer elektronik cihazlarımızla geçirmeye başladık. Hatta artık sadece boş zamanlarımızda değil işimizle uğraşırken, ödev yaparken, ders çalışırken, spor yaparken veya herhangi bir günlük aktivite yaparken bile gözümüz telefonlarımızı arıyor. Bazen bir film izlerken ya da ailemizle, arkadaşlarımızla sohbet ederken bile telefonlarımızdan ayrılamaz olduk. Farkında mısınız bilmiyorum ama artık sadece gençler değil yetişkinler, yaşlılar ve küçük çocuklar bile telefonla etkileşim halindeler. Özellikle yeni nesil telefonla doğup telefonla büyüyor, yaşamlarının bir parçası olarak görüyorlar bu cihazları. Gözlerimizin önünde sosyal becerilerini kaybeden ve gitgide teknolojiye bağımlı bir nesil yetişiyor farkında değil misiniz?

sosyal ikilem ile ilgili görsel sonucu

Telefon yeni bir icat değil fakat neden birdenbire bu kadar popülerleşti? Bence bu tamamen gelişen sosyal medya uygulamaları ve bağımlılık yaratan oyunlar yüzünden.  Zamanımızın çoğunu çalan bu uygulamaların neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Size cevabı şu sözle vermek istiyorum “Eğer bir ürün ücretsiz ise ürün sizsinizdir”. Satılan ürün ise sizin zamanınız, sizin ekran başında sosyal medyada geçirdiğiniz süre reklam veren şirketlerin bu platformlara para ödemelerini sağlıyor. Bu platformlar bizi manipüle ederek zamanımızı kendi amaçlarına ulaşmak için bir araç olarak kullanıyor. İşte tam olarak bu nedenle yapay zekanın, teknolojinin ileride bizi yöneteceğine inanıyorum tıpkı şu anda da yönettiği gibi. Sorun ise bunun bilincinde olan insan sayısının sınırlı sayıda olması. Bilinçli değil bağımlı bir nesil yetişiyor ne yazık ki!

Peki ya devlet gerektiği durumlarda kişinin sosyal medya hesaplarında veya uygulamalarda paylaştığı kişisel verilere ulaşabilmeli mi? Kişisel veriler her zaman çok önemli olsa da bu önem toplumlar tarafından daha yeni anlaşılıyor. Hatta yakın bir zaman içerisinde Kişisel Verileri Koruma Kanunu ülkemizde daha ciddiye alınmaya ve bu kanuna uyulmaması konusunda bazı cezalar uygulanmaya başlandı. Bence kişisel verilerin bireye özel olması devletin ya da herhangi bir kimsenin bu verilere erişememesi gerektiği anlamına geliyor. Fakat bazen toplumu olumsuz davranışlara yöneltebilecek olan ve herkese açık gönderilere kısıtlamalar getirilmesi gerekebilir. Aksi takdirde toplum kötü davranışları örnek olarak alıp kendine veya başkalarına zarar verebilecek hareketlere yönelebilir. Fakat bu olumsuz davranışlardan kastım kesinlikle farklı fikirleri bastırıp devletin aleyhine olanların erişime kapatılması değildir. Aksine bence hemfikirlerimizden çok karşıt fikirleri düşünmeli, farklı bakış açılarını anlamaya çalışmalı, o düşünceye katılmasak bile saygı göstermeliyiz. Hatta bence toplumda dönüm noktası yaratanlar sistemi sorgulamadan kabul edenler değil, farklı düşünüp sisteme karşı çıkanlardır. Gelişmeyi tetikleyen en önemli unsur eleştirilerdir.

Bu yazdıklarımın üstüne sosyal medya platformlarına ve yöneticilerine karşı bir antipati duydunuz belki çünkü sizlere bir amaç doğrultusundaki araçlar olduğunuzu söyledim.  Peki, buna karşı çıkmak tamamen sizin elinizdeyken hiç kendinizi eleştirip suçladınız mı?

(Visited 35 times, 1 visits today)