Mehmet Akif Ersoy

 

Mehmet Akif, 20 Aralık 1873’te İstanbul’da doğmuştur. Mehmet Akif, aslında bir Arnavut olduğunu ise, 6 Mart 1913’te yazacağı şiirinde söyleyecekti. Yazdığı şiirin başı ise böyle başlıyor: “Üç beyinsiz kafanın derdine, üç milyon halk”. Bu şiirde kavmiyetçiliği eleştiriyordu. Sonunda ise kendisini tanıtıyordu ve şöyle diyordu:

“Bunu benden duydunuz,

ben ki,

Evet, Arnavut’um…

Başka bir şey diyemem…

İşte perişan yurdum…”

Mehmet Akif, bir gün çok yönlü, başarılı, büyük ve sonsuz bir adam olacağından habersiz, zamanının adeti gereği, 4 yıl 4 ay ve 4 günlük bir çocukken başladı eğitim hayatına. İlköğretime Fatih’teki Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. 3 yıl sonra da, iptidai, yani ilkokul bölümüne geçti. Bu sırada babasından da Arapça öğrenmeye başladı. Daha sonra Fransızca ve Farsça da öğrenecek; ama en önemlisi Türkçenin lehçe kullanımlarını çok iyi yapacaktı.

Mehmet Akif’in, İstiklal Marşından da anlaşılan, çok büyük bir vatan sevgisi vardır. Kurtuluş Savaşından önce birlik ve beraberlik oluşturmak üzere Büyük Millet Meclisi ödüllü bir “Milli Marş Yarışması” başlatmıştır. Mehmet Akif her ne kadar katılmak istemese de arkadaşlarının baskısı ile katılmıştır fakat ödülü kabul etmeyeceğini de belirtmiştir.

İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de Büyük Millet Meclisinde okunmuş ve büyük bir çoğunlukla kabul edilmiştir.

(Visited 33 times, 1 visits today)