Melekler Şehri: LOS ANGELES

Los Angeles, Melekler şehri olarak bilinmektedir. Los Angeles’ın nüfusu 2010 itibarıyla 3,792,621 kişidir ve New York’tan sonra ABD’nin ikinci büyük şehridir. Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles vilayetinin merkezidir. 4 eylül 1781 tarihinde İspanya kontrolündeki Meksika tarafından keşfedilen şehirdir.Şehrin içinde yerleşim birimleri mesafe bakımından oldukça uzundur. Yanınızda arabanızın olması şarttır diyebiliriz. Para birimi American dolarıdır.

Los Angels’ın bulunduğu vilayet, ABD kontluklarının en kalabalık ve en yüksek etnik çeşitliliğe sahip olanıdır. Eğer Los Angelesı merak ediyor ve gitmek istiyorsanız İstanbul-Los Angeles arasında, Türk Hava Yolları’nın hafatnın her günü direkt uçuşu bulunmaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 14 saat sürmektedir. Los Angeles ile Türkiye arasında 10 saat zaman farkı vardır. Örneğin Türkiye’de saat 22.00 iken, Los Angeles yerel saati öğlen 12.00’yi gösterir. Bu şehirde New York’taki gibi kargaşa yoktur. Daha rahat bir yaşam olduğunu söyleyebiliriz. İspanyolca, Los Angeles’ta İngilizceden sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Şehirde hatırı sayılır oranda Orta ve Güney Amerika’dan gelmiş göçmenler yaşamaktadır. Ünlü sinema yıldızlarının ayak izlerinin ve meşhur caddesinde yıldızlı isimlerinin bulunduğu Hollywood, Los Angeles’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Akademi Ödülleri’nin (Oscar) verildiği meşhur Dolby Tiyatrosu da Hollywood’da bulunmaktadır. Şehir merkezinin güneyinde yer alan Disneyland, en ünlü çizgi film karakterlerini etrafınızda bulabileceğiniz, her yaştan insanın eğlenebileceği bir merkezdir. Beverly Hills, şehrin en pahalı bölgelerinin başında gelir. Hollywood ünlülerinin görkemli malikaneler buradadır. NBA’in en güçlü ekiplerinden Los Angeles Lakers’ın maçlarını oynadığı Staples Center da eğer denk getirirseniz basket maçı veya konser izleyebilirsiniz. Los Angeles Clippers’da maçlarını burada oynamaktadır.

Los Angeles yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek şehirlerden biridir. Çok soğuk veya çok sıcak olmaz. Los Angeles belediye binasının önünde kardeş şehirleri gösteren işaretler bulunmaktadır. Los Angels’ta tepenin üstündeki ‘Hollywood” yazısını görünce, çocukluğunuzdan beri kafanıza kazınmış anlamlarla yüklü bu metal yazı sizi pek sevindiriyor. Tabii bir de Walk of Fame… Binlerce sinema oyuncusunun yerlere kazınmış yıldızlar içindeki isimleri, bir işe emek vermiş ve başarıya ulaşmış insanların haklı gururunu cisimleştirirken, turistlere de eğlence oluyor. ‘Aaaaa bak bak’ diye birbirinize gösterip, yıldızların üzerinde hoplayıp zıplarken karşı kaldırımdaki hareketlilik, yolun iki tarafına konulan bariyerler, çılgınca akın akın üstünüze gelen kalabalık bir paparazi ordusunun arkasından gelen inanılmayacak derecede lüks arabalar kaldırımın karşısında duruyor ve içinden inen insanlara bakarken gözlerinize inanamıyorsunuz…Biraz ileride Mann’s Chinese Theatre’ın önünde, ünlüler tarafından yerlere çizilmiş, yazılmış figürler, yazılar, el ve ayak izleri, hatta filmlerde oynayan hayvanların toynak izleri eğlendiriyor sizi. Los Angeles nehrinin kıyısındaki şehir merkezi denilen bölgede en enteresan yerlerden biri de, Olvera Pazarı’dır. Orada ve çeşitli işlek pazar yerlerinde orijinal hediyelik objeler bulmak mümkündür. Birkaç blok ötede Chinatown, tam ters yönde otobanı geçtikten sonra da MOCA -Museum of Contemporary Art- bu bölgede görülmesi zevk verecek yerlerden biridir. Bir de Wilshire Bulvarı’nın La Brea ve Fairfax sokakları şehrin tarihini sunuyor ama daha enteresanı Hancock Park’taki zemindeki lekelerdir… Bunlar, yer altından sızan petrolün lekeleriymiş, fakat Amerikalılar bu petrolü çıkarmıyorlarmış, kötü günler için saklıyorlarmış… Bir de Venedik’e benzeyen bir şehir inşa etmek amacıyla yola çıkılan, ancak kazmayı vurdukları her yerden petrol fışkırınca insanların bu emellerinden vazgeçtikleri bir yer var. Burası, adı Venice olarak kalan Venice Beach’de bohem ressamların yaptığı sokak resimlerini görebilirsiniz.

Yemek saati gelince de Santa Monica’da muhteşem bir Meksika yemeği ya da Malibu’da enfes deniz ürünleri alınmalı… Yemeği Malibu’da yemek isterseniz, plaj gezisine Venice Beach’den başlamak daha mantıklı olur.  Los Angeles’ın tadı damağımızda kalarak bir sonraki yazıda  görüşmek dileğiyle…

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Los_Angeles

https://gezimanya.com/amerika-birlesik-devletleri/los-angeles-kaliforni

(Visited 139 times, 1 visits today)